Artykuł sponsorowany

Na czym polega procedura przysposobienia?

Na czym polega procedura przysposobienia?

Przysposobienie jest procedurą, która polega na włączeniu osoby małoletniej do rodziny. Jest ono synonimem adopcji, jednak zwyczajowo częściej dotyczy osób związanych ze sobą więzami krwi, np. adopcji dzieci rodzeństwa, małżonka lub dalszych krewnych. Często ma ona miejsce momencie, gdy biologiczni rodzice pozbawieni zostali władzy rodzicielskiej lub są nieznani.

Jakie są wymagania dotyczące przysposobienia?

Przysposobieniu może podlegać osoba małoletnia. Warunek ten musi być spełniony w dniu złożenia wniosku. Fundamentalną zasadą dotyczącą tej procedury jest to, że musi być ona przeprowadzona dla dobra dziecka. Osoba dokonująca przysposobienia musi być w pełni zdolna do czynności prawnych, jeżeli jej kwalifikacje osobiste zapewniają, że będzie ona wywiązywać się odpowiednio z obowiązków z niego wynikających. Musi także posiadać pozytywną opinię kwalifikacyjną oraz świadectwo ukończenia szkolenia ośrodka adopcyjnego, tłumaczy adwokat Artur Zych.



Prawa osoby adoptowanej

Procedura przysposobienia wymaga zgody adoptowanego, jeżeli ukończył on 13. rok życia. W przeciwnym przypadku zgoda taka nie jest wymagana, jednak sąd opiekuńczy powinien odbyć rozmowę z dzieckiem i ocenić czy jest ono w stanie zrozumieć znaczenie oraz konsekwencje przysposobienia. W nielicznych przypadkach sąd może orzec przysposobienie bez zgody lub kontaktu z dzieckiem, dzieje się tak, kiedy nie jest ono zdolne do wyrażenia zgody, jeżeli z oceny stosunku między przysposabiającym a przysposobionym wynika, że uważa się on za dziecko przysposabiającego.

Konsekwencje przysposobienia

Konsekwencjami przysposobienia jest ustanie władzy rodzicielskiej dotychczasowych opiekunów. W zależności od tego, czy ma ono charakter pełny lub niepełny, może ono ze sobą nieść różne skutki. W przypadku pełnego wariantu rozciągają się one również na krewnych adoptującego oraz potomków adoptowanego, co przekłada się np. na kwestie dziedziczenia lub alimentów. Jeśli natomiast chodzi o adoptowanego, ustają jego prawa i obowiązki wobec krewnych, dotyczy to np. roszczeń alimentacyjnych wobec niego ze strony członków biologicznej rodziny. W przypadku, gdy adopcja jest niepełna, przysposobiony nadal może np. żądać alimentów ze strony krewnych lub odwrotnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz