Artykuł sponsorowany

Na czym polega praca geodety? Kiedy korzystamy z jego usług?

Na czym polega praca geodety? Kiedy korzystamy z jego usług?
Geodeta zajmuje się pomiarem gruntu i analizą tego pomiaru. Oznacza to, że jest niezbędny podczas budowy dróg i chodników, domów jednorodzinnych czy budynków przedsiębiorstw. Na dobrą sprawę, żadna budowa nie może rozpocząć się ani skończyć bez geodety. Rozłóżmy zatem na czynniki pierwsze jego pracę, aby lepiej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. 

Gdzie i do czego potrzebny jest geodeta? 

Jak zostało wspomniane, usługi geodety są niezbędne na każdym placu budowy – od tworzenia nowej drogi po budowanie ogromnego wieżowca korporacji. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy musi on wyznaczyć precyzyjnie wymiary działki, na której będzie stał budynek. Tworzy on również mapę do celów projektowych – to na jej podstawie projektant prowadzi wszystkie prace. Zawiera ona w sobie granice działki, obrysy budynków, ukształtowanie terenu oraz pomiary. Tę mapę musimy przekazać architektowi, który projektuje dom. 

Kolejny etap pracy geodety ma miejsce już na samej budowie. 

Na samym początku prac budowlanych geodeta jest niezbędny do wytyczenia osi budynku. Ponadto, musi wytyczyć punkty główne i ściany zewnętrzne. Cała ta praca opiera się na wcześniej naniesionych na mapę czterech punktach granicznych, znajdujących się w narożnikach działki. Oczywiście to nie wszystko i istnieje jeszcze szereg zadań, do których geodeta jest niezbędny na samym początku budowy, ale nawet na tym jego praca się nie kończy. 

Gdy budowa się kończy, również wzywamy geodetę. 

Czekają nas formalności związane z finalizacją procesu budowy. Żeby pracę zakończyć, potrzebny jest tak zwany operat kolaudacyjny. Ten natomiast musi uzupełnić geodeta po odpowiedniej inwentaryzacji. Dokument, o którym mowa, musi zawierać dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót, dokumentację powykonawczą i inwentaryzację geodezyjną budynku i przyłączy. Bez tego ostatniego elementu, dokument jest nieważny. 

Gdzie szukać geodety i jakie będą koszta? 

Planując jakąkolwiek budowę, musimy liczyć się z dość wysokimi kosztami. Samo sprawdzenie przez geodetę działki przed zakupem to koszt około tysiąca złotych. Tyczenie budynku i mapy projektowe to kolejno około 1400 i 1500 zł. Mając do czynienia z takimi cenami, warto udać się do specjalisty, takiego jak Stanisław Rutkowski Usługi Geodezyjne. Wtedy mamy pewność, że nasze pieniądze nie zostaną wydane na marne, a sama usługa zostanie przeprowadzona w sposób dokładny.
Opracowanie:
Płońsk, Targowa 30
tel. 23 662 47 11
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz