Artykuł sponsorowany

Na czym polega pomoc prawna przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego?

Na czym polega pomoc prawna przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego?

Kwestia alimentów przeważnie wzbudza wiele emocji. Świadczenie wypłacane może być zarówno na dziecko, jak i na byłego małżonka, co w wielu przypadkach komplikuje postępowanie rozwodowe. Warto przed jego rozpoczęciem zdecydować się na pomoc prawną ze strony profesjonalnej kancelarii adwokackiej. Prowadzi ją Aleksandra Madera-Janas, która zajmuje się m.in. sprawami o alimenty.

Kiedy przyznawane jest świadczenie alimentacyjne?

Posiadanie potomstwa obliguje rodziców do zapewniania mu godnych warunków do życia i rozwoju. Jeśli para nie jest w stanie żyć wspólnie, strona, która zajmuje się dziećmi, powinna otrzymywać od byłego partnera rekompensatę finansową – najczęściej są to zasądzone alimenty. Przyznaje się je zarówno w przypadku zakończenia związków formalnych, jak i tych, które nie zostały zarejestrowane w USC. Jak wskazuje adwokat Aleksandra Madera-Janas, wspomniane świadczenie nie dotyczy wyłącznie płacenia na potomstwo.

Jeśli doszło do rozwodu z orzeczeniem o winie, która została przed sądem wykazana i zatwierdzona w ramach wyroku, to na stronie odpowiedzialnej za rozpad także i bezdzietnego małżeństwa może ciążyć obowiązek alimentacyjny. Dzieje się tak wtedy, gdy były partner nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, do czego przyczyniło się właśnie zakończenie formalnego związku. Alimenty mogą być też z powodzeniem wypłacane przez dzieci na rodziców – również w sytuacji, gdy ci znajdą się w skrajnie trudnej sytuacji życiowej.

Czy przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego przydaje się pomoc prawna?

Konieczność płacenia określonej kwoty miesięcznie na dzieci, rodziców lub byłego partnera, jest dla wielu osób ogromnym obciążeniem finansowym. Nierzadko w toku postępowań dochodzi do zawyżania wysokości takich świadczeń, czego można uniknąć, decydując się na wsparcie kancelarii adwokackiej. Jedną z nich prowadzi Aleksandra Madera-Janas, która zajmuje się m.in. tego typu sprawami. Pomoc prawna polega w tym wypadku na odnalezieniu rozwiązań umożliwiających obniżenie lub całkowite anulowanie obowiązku alimentacyjnego.

Najczęściej dochodzi do tego w momencie, gdy jedna ze stron zataja informacje odnośnie do swojej sytuacji materialnej lub decyduje się na zawarcie formalnego związku z nowym partnerem, który dokonał adopcji potomstwa z poprzedniego małżeństwa. Niewątpliwie dużą rolę odgrywają w takich sporach mediacje, które również prowadzić może adwokat. Jego wsparcie przyda się też na rozprawach o ustalenie wysokości alimentów – w tym np. ich podwyżkę. Właściwie przedstawione przed sądem argumenty pozwolą zapobiec sytuacji, w której świadczenie będzie znacząco podwyższone, stanowiąc ogromne obciążenie dla jednej ze stron.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz