Materiał Partnera

Na czym polega pełna obsługa kadrowo-płacowa firm?

Na czym polega pełna obsługa kadrowo-płacowa firm?

Zatrudnianie pracowników we własnej firmie to szereg obowiązków, z którymi przedsiębiorca powinien się liczyć. Jednym z nich jest wypłacanie odpowiednich wynagrodzeń swoim podwładnym, właściwe obliczanie ich urlopów czy prowadzenie akt. Warto zlecić tego typu czynności specjalistom z biura księgowego, którzy zajmą się pełną obsługą kadrowo-płacową – co dokładnie leży w jej zakresie?

Najważniejsze dokumenty

Kierowanie własną działalnością to niełatwe zadanie i wiele kwestii, o których musi pamiętać właściciel firmy. Jedną z nich jest prowadzenie akt osobowych pracowników, co stanowi obowiązek przedsiębiorcy – może on jednak zlecić profesjonalne wykonanie tej czynności ekspertom z dobrego biura rachunkowego. Poradzą sobie oni także ze sporządzaniem umów o pracę, świadectw pracy, różnego rodzaju aneksów czy porozumień zawieranych między pracodawcą a pracownikiem. W ramach świadczonych usług księgowi zająć mogą się również wieloma innymi dokumentami kadrowymi, dzięki czemu właściciel firmy może skupić się na jej rozwoju. Iwona Juszczyk-Mazur prowadząca własne biuro rachunkowe oferujące swoim klientom pełną obsługę kadrowo-płacową jest w stanie wykonać rozliczenia miesięczne czasu pracy każdego pracownika. Realizowane są one w zakresie obecności w pracy, ale też nieobecności spowodowanej np. urlopem wypoczynkowym czy zwolnieniem lekarskim. Dostępny dla pracownika czas wolny również musi być we właściwy sposób rozliczony, czym zajmie się biuro rachunkowe wykonujące pełną obsługą kadrowo-płacową firm.

Usługi płacowe

Wynagrodzenia wypłacane pracownikom są bardzo ważnym elementem prowadzenia własnej działalności. Muszą być nie tylko terminowo przelewane na rachunek bankowy podany przez podwładnego, ale też należy je we właściwy sposób rozliczyć – dzięki temu współpraca będzie w pełni profesjonalna i rzetelna. Sporządzane każdego miesiąca listy wynagrodzeń to zadanie dla renomowanego biura rachunkowego, które zajmie się także prowadzeniem imiennych kartotek wynagrodzeń czy sporządzaniem niezbędnej dokumentacji w zakresie m.in. wymaganych deklaracji miesięcznych do ZUS, zaliczek na podatek dochodowy, rocznych deklaracji pracowniczych czy od umów cywilnoprawnych. Profesjonalne biuro rachunkowe jest też w stanie wykonać i następnie wydać pracownikom imienne zaświadczenia o wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Dzięki rzetelnemu prowadzeniu tego typu rozliczeń firma prowadzona jest zgodnie z określonymi wymogami, co pozwala na jej harmonijny rozwój i doskonałą współpracę z pracownikami. Warto zatem zlecić pełną obsługę kadrowo-płacową profesjonalnym księgowym z dobrego biura rachunkowego.

Opracowanie:
Szczecin, Grzegorza z Sanoka 38
tel. 91 487 51 89
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz