Materiał Partnera

Na czym polega pełna obsługa BHP dla firm?

Na czym polega pełna obsługa BHP dla firm?
Praca zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP zapewnia możliwość bezpiecznego realizowania powierzonych obowiązków służbowych. Jest to bardzo ważne w każdym przedsiębiorstwie, jednak wiele firm nie jest w stanie przedstawić w tym zakresie swoim pracownikom dokładnych informacji. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z outsourcingu i pełnej obsługi BHP – na czym ona polega?

Szkolenia BHP dla zatrudnionych pracowników

Zanim nowy pracownik przystąpi do realizacji powierzonych mu zadań, powinien dokładnie zapoznać się ze swoim stanowiskiem służbowym. W tym zakresie najlepszym wyjściem jest zorganizowanie wstępnego szkolenia BHP. Jest ono podzielone na dwie części. Pierwsza, określana jako instruktaż ogólny, zapoznaje pracownika z wiedzą ogólną na temat pracy w wybranej firmie oraz panujących zasad BHP. Następnie przeprowadza się instruktaż stanowiskowy, czyli przystosowuje zatrudnioną osobę bezpośrednio do pracy we wskazanym miejscu przedsiębiorstwa i wykonywaniu określonych czynności w sposób bezpieczny.

Do szkoleń dla pracowników w ramach obsługi BHP zaliczają się też kursy okresowe. Należy je przeprowadzać we właściwej dla charakterystyki danego stanowiska częstotliwości. Takie szkolenia zrealizuje w zakładzie pracy firma Safety BHP, która zajmuje się kompleksową obsługą przedsiębiorstw w tym zakresie. W ramach współpracy specjaliści zorganizują także kursy dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. Obsługa BHP to jednak nie tylko szkolenia – co jeszcze się do niej zalicza?

W jaki sposób zakład pracy badany jest pod kątem przepisów BHP?

Wiele przedsiębiorstw na stanowiskach pracy umieszcza rozmaite maszyny i urządzenia, których obsługa powinna być jasna dla pracownika. W tym celu opracowywane są specjalne instrukcje. Dokumentację tego typu tworzy się też w ramach przygotowania ogólnej charakterystyki postępowania we wskazanym miejscu. Instrukcje takie realizowane są także w ramach obsługi BHP dla firm. Współpraca ze specjalistami daje również możliwość uzyskania oceny ryzyka zawodowego dla wybranych stanowisk pracy.

Jeżeli firma wykonała już działania w tym zakresie, to dobrym rozwiązaniem jest wykonanie kontroli. Specjaliści zajmujący się obsługą BHP firm sprawdzą, czy pracownicy przestrzegają przepisów i czy ich stanowiska pracy są właściwie przygotowane do użytkowania. Ważnym elementem jest też odzież robocza i obuwie. Obsługa BHP to również prowadzenie tzw. kart ubraniowych i kart środków ochrony indywidualnej, co pozwala lepiej zarządzać przydzielaną odzieżą na wybrane stanowiska. Jeśli firma nie wie, jak ochronić pracownika na danym stanowisku, to w ramach obsługi BHP uzyska w tym zakresie dokładne wytyczne.

Opracowanie:
Luboń, Cmentarna 18
tel. 516 233 714
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz