Artykuł sponsorowany

Na czym polega pełna księgowość?

Na czym polega pełna księgowość?

Pełna księgowość to jedna z form prowadzenia dokumentacji firmy, którą można wybrać przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Nazywana jest bardzo często Księgami Handlowymi. Dokumentacja ta pozwala określić aktualny stan przedsiębiorstwa. Kto powinien prowadzić pełną księgowość i jakie dokładnie są jej elementy? Dlaczego powszechnie uważa się, że jest to najtrudniejsza forma księgowości?

Jakie firmy powinny prowadzić pełną księgowość?

Forma prowadzenia dokumentacji przedsiębiorstwa uzależniona przede wszystkim od rodzaju spółki. Niektóre z nich nie są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości 

i mogą wybrać inną, prostszą formę rozliczenia np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Istnieje także opcja prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Wiele firm rezygnuje z prowadzenia Ksiąg Handlowych. Są one zdecydowanie bardziej skomplikowane, a z pozoru niewielkie błędy mogą doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. W przypadku zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialności (sp. z o.o.) lub spółki prawa kapitałowego nie ma jednak możliwości wyboru innej formy księgowości niż Księgi Handlowe.

Czy pełna księgowość może być prowadzona samodzielne?

Jak podkreśla specjalista z firmy Kancelaria Finansowo-Księgowa Saldo Sp. Z o.o.: Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby pełna księgowość była prowadzona przez samego właściciela firmy lub osobę do tego wyznaczoną. Należy jednak zauważyć, że powinna być to osoba z odpowiednim wykształceniem, która stale aktualizuje swoją wiedzę o zmiany zachodzące w polskim prawie. Zdecydowana większość przedsiębiorstw decyduje się w tym zakresie na skorzystanie z usług zewnętrznych firm. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie – dodaje.

Na rynku działa obecnie wiele biur rachunkowych i specjalistów od księgowości, którzy zajmują się tymi kwestiami. Przed wyborem właściwego księgowego warto jednak sprawdzić jego doświadczenie oraz kompetencje.

Jakie korzyści wynikają z prowadzenia pełnej księgowości w firmie?

Pełna księgowość to przede wszystkim kopalnia wiedzy na temat stanu finansowego firmy. Zaksięgowaniu podlega każdy dokument, który jest przez nią przyjmowany i wydawany. To wszelkie operacje w firmie, kroki magazynowe, operacje w kasie, a nawet udziały. Dzięki temu można w bardzo prosty sposób sprawdzić, ile w danym okresie rozliczeniowym firma zarobiła, a ile poniosła wydatków. To może przełożyć się z kolei na podjęcie decyzji o zmianach w zarządzaniu firmą czy aktualizacji modelu biznesowego. W zakres pełnej księgowości zalicza się także wszelkie informacje związane z funduszami przeznaczonymi na wynagrodzenie zatrudnionych pracowników.

Dzięki regularnym sprawozdaniom finansowym kontrolowana jest pełna sytuacja firmy. Oznacza to, że w razie potrzeby w miarę szybko podejmowane są decyzje, które mogą przyczynić się do polepszenia jej sytuacji finansowej. Ta z kolei jest kluczową kwestią dla każdej spółki – niezależnie od jej charakteru.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz