Materiał Partnera

Na czym polega ozonowanie zębów?

Na czym polega ozonowanie zębów?

Ozonowanie zębów to stosunkowo nowy zabieg stomatologiczny w ofercie najlepszych gabinetów w Polsce. Przede wszystkim jest on wykonywany u małych pacjentów, u których pojawiły się niewielkie zmiany próchniczne. Nie oznacza to jednak tego, że ozonowanie nie ma swojego zastosowania u osób dorosłych. Przy zębach stałych ozonowanie jest wykonywane wraz z innymi zabiegami higienizacji jamy ustnej. Zalicza się do nich fluoryzację, lakowanie bruzd oraz scaling i piaskowanie. Innowacyjność ozonowania oparta jest zaś o przeciwbakteryjne działanie ozonu, który pozwala usuwać drobne zmiany próchnicze i mikroorganizmy, które mogą je wywołać. 

Ozonowanie zębów u dzieci

Ozonowanie zębów znalazło swoje zastosowanie w stomatologii dziecięcej. Odpowiednie stężenie ozonu specjalnie przygotowanego dla gabinetów stomatologicznych pozwala bowiem zwalczyć początkowe zmiany próchnicze zębów mlecznych. Dotyczy to jednak tylko próchnicy w bardzo wczesnym stadium, które nie jest możliwe do rozpoznania przez rodziców dzieci, lecz przez lekarza ze specjalistycznym sprzętem diagnostycznym.

By zatem móc przeprowadzić ozonowanie zębów u dzieci, czyli usunięcie drobnych zmian próchnicznych bez borowania, należy z pociechą często wybierać się na wizyty do gabinetów stomatologicznych. Skuteczność ozonu jest wysoka bowiem tylko wtedy, kiedy próchnica nie wykracza poza szkliwo – nie jest ona wtedy jednak widoczna gołym okiem.

Ozonowanie, czyli profilaktyka zdrowia zębów stałych

Ozonowanie zębów można z powodzeniem wykorzystać również przy leczeniu zębów stałych oraz przy profilaktyce zdrowia jamy ustnej. W pierwszym przypadku ozon jest stosowany jako zabieg wspomagający leczenie głębszych zmian. To on pozwala dogłębnie oczyścić i zdezynfekować kanały przy leczeniu endodontycznym. Jego wykorzystanie zwiększa szansę na to, iż próchnica ponownie nie zaatakuje danego zęba.

Jeśli chodzi zaś o zastosowanie ozonowania w profilaktyce zdrowia jamy ustnej, podkreślić warto, że zabieg ten łączony jest z lakowaniem bruzd i fluoryzacją. Często jest też oferowany w pakiecie z pełną higienizacją zębów i dziąseł, na którą składa się piaskowanie zębów, scaling dziąseł, a także lakierowanie i polerowanie szkliwa.

Jak wygląda zabieg ozonowania zębów?

Zabieg ozonowania zębów jest w Polsce coraz popularniejszy – z roku na rok stosuje go większa liczba dentystów, w tym Gabinet stomatologiczny Jacka Makowskiego. Oparty jest on zaś o wykorzystanie bakteriobójczych własności ozonu, który działa również przeciwwirusowo. Stomatolog wyposażony w specjalną aparaturę do produkcji tego gazu szlachetnego podaje jego działaniu miejsce objęte leczeniem lub też próchnicą. Narzędzie do ozonowania posiada specjalny silikonowy kapturek, który nakładany jest na ząb. Ten poddawany jest działu ozonu przez około kilkadziesiąt sekund, nie powodując przy tym bólu.

W przypadku higienizacji jamy ustnej oraz oczyszczania ozonem kanałów przy leczeniu endodontycznym stomatolog przechodzi po zabiegu do kolejnych etapów odbudowy czy zabezpieczania szkliwa zębów. Podobnie jest przy stosowaniu metody ozonowania do usuwania niewielkich zmian próchnicy w zębach mlecznych. Ozon zniszczy bakterie i nalot próchniczny, ale ubytki tkanki i tak muszą zostać w odpowiedni sposób wypełnione. Dzieci często proszą o założenie kolorowych plomb (w przypadku drobnych ubytków wystarczy zastosować w leczonym miejscu preparat remineralizujący szkliwo). 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz