Artykuł sponsorowany

Na czym polega opieka naprzemienna nad dziećmi?

Na czym polega opieka naprzemienna nad dziećmi?

Rozwód to najczęściej trudne doświadczenie, ale czasem, kiedy strony małżeństwa się nie dogadują, jest to lepsza opcja niż trwanie w nieudanym związku. Niestety sytuacja ta może być szczególnie niezrozumiała dla dzieci. Poza tym dochodzą problemy dotyczące alimentów oraz praw do kontaktu. Jedną z opcji jest naprzemienna opieka nad dziećmi. Co w zasadzie oznacza ten termin? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Naprzemienna opieka nad dzieckiem – co to takiego?

Zdarza się, że po rozwodzie małżonków dziecko zostaje z jednym z rodziców, a z drugim widuje się okazjonalnie lub nie widuje się wcale. W przypadku rozstania konieczne jest również ustalenie wysokości ewentualnych alimentów. Inną opcję stanowi wspomniana naprzemienna opieka nad dzieckiem. W ramach tego systemu potomstwo przebywa raz z jednym, raz z drugim rodzicem w równych odstępach czasu, na przykład co tydzień.

Aby jednak sąd zgodził się na takie rozwiązanie sprawy, należy udowodnić, że będzie ono korzystne dla dziecka. Z tego powodu przedstawia się tak zwany plan wychowawczy, czyli rozpiskę dotyczącą miejsca przebywania potomstwa w danym czasie, a także oficjalnego adresu zamieszkania. W przypadku wyboru opieki naprzemiennej rodzice mają równe możliwości kontaktu z dziećmi.

Czy naprzemienna opieka nad dzieckiem to dobre rozwiązanie?

Rozwód rodziców to niewątpliwie trudne doświadczenie dla dziecka, dlatego priorytetem powinno być dbanie o dobro i komfort potomstwa. Naprzemienna opieka ma swoje zalety. Przykładowo, dzieci spędzają tyle samo czasu z każdym z rodziców, dzięki czemu mają możliwość utrzymania bliskich więzi. Co więcej, nie tracą oni kontaktu z innymi członkami rodziny ze strony mamy lub taty.

Niestety taka opcja wymaga niewątpliwie współpracy rodziców, co może być trudne, jeśli kontakty po rozwodzie są napięte. Byli małżonkowie nie powinni próbować zdobyć szczególnego uznania dzieci i zrażać ich do drugiej strony. Poza tym tryb życia, w którym potomstwo przenosi się między dwoma domami, może być męczące.

Opieka naprzemienna wymaga zgody obojga rodziców, a także pomocy specjalistów, na przykład tych z Kancelarii Adwokackich Łopatto. Wsparcie profesjonalistów na pewno pozwoli wybrać opcję najlepszą zarówno dla byłych małżonków, jak i dla ich dzieci. Kluczem do porozumienia jest to, aby na pierwszym miejscu stawiać dobro swojego potomstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz