Artykuł sponsorowany

Na czym polega ochrona środowiska w przedsiębiorstwie?

Na czym polega ochrona środowiska w przedsiębiorstwie?

Zazwyczaj przedsiębiorcy zwracają szczególną uwagę na przepisy ustaw podatkowych, kodeksu cywilnego lub kodeksu pracy. Jednak nie każdy ma świadomość, że właściciel firmy powinien także dbać o środowisko naturalne, kierując się nie tylko zasadami moralnymi lub etyką. Nie należy zapominać, że przedsiębiorcy są odgórnie zaliczani do listy podmiotów zobowiązanych do stosowania Ustawy prawa o ochronie środowiska, a także do dodatkowych regulacji w tym zakresie.

Na czym polega ochrona środowiska w przedsiębiorstwie?

W świetle prawa każda osoba będąca przedsiębiorcą i prowadzi własną działalność wytwórczą w leśnictwie, rolnictwie, rybactwie lub w ramach indywidualnej praktyki wykonuje zawód medyczny, jest podmiotem czerpiącym ze środowiska. Jeżeli korzystanie z jego zasobów wykracza poza bazowe ramy (czyli obejmuje czynności mające na celu zaspokojenie nie tylko potrzeb osobistych oraz wymagają stosowania określonych instalacji), nieodzowne może być otrzymanie pozwolenia na poszczególne działania.

Do przykładowych działań, które wymagają pozwolenia zaliczamy m.in.: emisję gazów, duże wykorzystanie wody, wytwarzanie dużej ilości odpadów, pyłów oraz zrzut ścieków. Mogą one prowadzić do naruszenia równowagi przyrodniczej. 

Emisja różnych rodzajów odpadów jest regulowana osobnymi przepisami. Powinna być zgodna z zasadami dotyczącymi ochrony środowiska – zasadą prewencji, zrównoważonego rozwoju czy przezorności.

Jakie zalety wiążą się z prowadzeniem ekologicznej działalności?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności w sposób zgodny z regułami ekologii. Nie jest to jedynie kwestia przepisów czy ryzyko płacenia mandatów albo zatrzymania produkcji w sytuacji nieprzestrzegania ustalonych norm. Świadomość ekologiczna w Polsce nieustannie rośnie, a przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że ich postępowanie, nawet przy małym nakładzie finansowym, może mieć konkretny, realny wpływ na środowisko

Zmiana codziennych, prostych nawyków przyczynia się do wielu korzyści odczuwalnych przez długi czas i nie tylko przez osoby, które są zaangażowane w sposób bezpośredni. Ponadto firmy ekologiczne mają szansę obniżyć nakłady pieniężne w swojej działalności, dzięki obniżonym opłatom za korzystanie ze środowiska oraz posiadanie dostępu do krajowych, a także europejskich funduszy ekologicznych. Znaczące jest również kreowanie wizerunku firmy jako nowoczesnej, dbającej o przestrzeganie proekologicznych zasad jakości.

Jeśli nasza działalność ma podążać w kierunku ochrony środowiska, warto zadbać o odpowiednie wsparcie w postaci doświadczonych specjalistów. Dlatego dobrym pomysłem będzie kontakt z firmą EkoUniversa sp. z o.o., z siedzibą w Opolu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz