Artykuł sponsorowany

Na czym polega ochrona antykorozyjna powłok stalowych zbiorników paliwowych?

Na czym polega ochrona antykorozyjna powłok stalowych zbiorników paliwowych?

Stalowe zbiorniki na paliwa ulegają stopniowemu niszczeniu pod wpływem oddziaływania różnych czynników zewnętrznych – powłoki zewnętrzne zaczynają ulegać korozji, zaś wewnątrz również pojawia się rdza i uszkodzenia mechaniczne. Regularne zabiegi ochronne, wykonywane przez wyspecjalizowane firmy, eliminują te problemy, co przyczynia się do wydłużenia okresu przydatności zbiornika. W naszym artykule wskażemy, na czym polega ochrona i konserwacja podziemnych zbiorników paliwowych.

Zbiorniki podziemne na paliwo mogą być osadzone w ziemi, na specjalnych podkładach, lub w betonowej osłonie. Zabezpieczenie ich stalowych powłok jest szczególnie ważne, ponieważ stanowią one element rezerwuaru substancji wyjątkowo szkodliwych dla środowiska naturalnego, których wyciek może prowadzić do skażenia wód gruntowych oraz powietrza. Z biegiem lat na dnie zbiorników z ropą naftową kumulują się warstwy toksycznych osadów, które intensywnie oddziałują na strukturę stalowych powłok, tworząc wżery, niebezpieczne dla ich struktury. Dno zbiorników jest też niszczone od strony gruntu, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Przygotowanie zbiornika do laminowania

Renowacja powłok wewnętrznych podziemnego rezerwuaru paliwa to wieloetapowy proces, poprzedzony dokładnymi oględzinami, badaniem szczelności oraz czyszczeniem – taką usługę kompleksowo wykona doświadczona firma, taka jak Malkor, specjalizująca się w modernizacjach stalowych zbiorników podziemnych i nadziemnych.

Czyszczenie powłok i ochrona antykorozyjna zbiornika polega na usunięciu z niego wszelkich zanieczyszczeń, resztek paliwa oraz osadów, nagromadzonych na dnie, a następnie odtłuszczeniu powierzchni. Działania te powodują, że znacznie poprawia się jej przyczepność, a warstwy laminatu szczelnie ją pokryją. Oczyszczanie stali z ropy naftowej związane jest z wysokim ryzykiem wybuchu – mogą je więc przeprowadzić wyłącznie wyszkoleni pracownicy, którzy wykonują też piaskowanie, mycie wysokociśnieniowe i naprawę nieszczelności zbiornika, czyli szpachlowanie ubytków oraz wypełnienie ich laminatem.

Powłoki antykorozyjne z laminatu

Gdy powłoki modernizowanego zbiornika są już czyste i wyrównane, jego wnętrze zostaje zabezpieczone chemoodpornymi warstwami laminatu, czyli żywicami syntetycznymi, które tworzą dodatkową barierę ochronną przed rdzą oraz wyciekiem substancji szkodliwych. Laminaty szybko schną, świetnie przylegają do podłoża, nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym i nie wchodzą w reakcje z paliwem, dlatego stanowią one obecnie najlepszy materiał do izolacji zbiorników.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży