Artykuł sponsorowany

Na czym polega obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych?

Na czym polega obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych?
Doradztwo prawne dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych pomaga nie tylko w formułowaniu regulaminów, ale też rozwiązywaniu wszelkich sporów. Na zarządzie wspólnoty ciąży ogromna odpowiedzialność, dlatego wsparcie doświadczonego prawnika będzie nieocenioną pomocą nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również codziennych. Co wchodzi w zakres usług kancelarii prawnej w obrębie obsługi wspólnot mieszkaniowych?

Do kogo skierowana jest oferta?

Obsługa prawna wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych jest skierowana do organów, w których skład wchodzą zarząd wraz ze zgromadzeniem właścicieli. Wspólnota mieszkaniowa jest płatnikiem CIT i posiada swoją siedzibę, dlatego jej funkcjonowanie i struktura są bardzo zbliżone do firmy. 

Rodzaje wspólnot mieszkaniowych:

  1. Mała wspólnota mieszkaniowa – dotyczy maksymalnie 7 lokali. Zarząd funkcjonuje w oparciu o przepisy o współwłasności.
  2. Duża wspólnota mieszkaniowa – dotyczy 8 i więcej lokali. Przy czynnościach wychodzących poza zakres zwykłego zarządu konieczna jest oficjalna uchwała właścicieli lokali.

Im więcej lokali wchodzi w skład wspólnoty mieszkaniowej, tym bardziej problematyczne staje się zarządzanie nią. Do obowiązków wspólnoty należy dopilnowanie, aby regularnie uiszczane były wszelkie związane z nią zobowiązania pieniężne. Sprawy sądowe mogą odbywać się obopólnie – wspólnota może pozwać właścicieli i odwrotnie, właściciel wspólnotę. Zarząd musi również dopilnować, aby regularnie odbywały się przeglądy nakazywane przez prawo budowlane. Ważne jest też prowadzenie księgowości i rozliczeń CIT, a także przestrzeganie prawa lokalnego (wywóz śmieci, sprzątanie, odśnieżanie itd.).  

Zakres usług kancelarii prawnej

Prawnicy z kancelarii MOMOT&KNIEĆ wśród najważniejszych zadań w obrębie doradztwa prawnego prowadzonego dla wspólnot mieszkaniowych wymieniają:

  • Kompleksową obsługę organów wspólnot i spółdzielni – zarówno zarządu, jak i posiedzeń Walnych Zgromadzeń oraz Rad Nadzorczych.
  • Opracowywanie dokumentów – statutów, regulaminów i uchwał regulujących działanie wspólnoty.
  • Opiniowanie i prowadzenie spraw mieszkaniowych – również tych, które dotyczą sporów związanych z kwestionowaniem uchwał.
  • Windykację należności, postępowania sądowe i administracyjne.
  • Regulację statusu prawnego gruntów – zasiedzenie, ustanowienie o służebności itd.
  • Procesy inwestycyjne i spory przeciwko deweloperom.
  • Regulowanie zasad i opłat dotyczących korzystania z nieruchomości wspólnych.

Wsparcie prawne spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych pozwala przede wszystkim uniknąć wielu konfliktów, które mogą pojawić się na każdym etapie zarządzania. Dotyczy to zarówno spraw wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Obsługa prawna jest zatem wręcz konieczna, aby wszystkie dokumenty były przygotowywane w sposób właściwy i nie działałaby na niekorzyść żadnej ze stron.

Opracowanie:
Warszawa, Odkryta 53B lok. 1U
tel. 696 065 064
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz