Materiał Partnera

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa firm?

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa firm?

Prowadzenie odpowiedniej dokumentacji oraz skrupulatny nadzór nad rachunkowością, to jedne z głównych warunków prowadzenia odnoszącego sukcesy i działającego zgodnie z prawem przedsiębiorstwa. Podpisywanie umów, wypłacanie wynagrodzeń i przygotowywanie dokumentów urzędowych, to jedynie niewielka część tego, o czym należy pamiętać, prowadząc własny biznes. Warto zlecić obsługę kadrowo-płacową odpowiedniej osobie.

Kto zajmuje się kadrami i płacami w firmie?

W dużych przedsiębiorstwach zwykle wszystkim, co dotyczy pracowników, zajmuje się dział kadr i płac. W nieco mniejszych, pieczę nad pracownikami sprawować może jedna osoba – tzw. kadrowa. Zatrudnianie osoby, która byłaby odpowiedzialna za kadry, nie zawsze jest jednak opłacalne. Dlatego coraz bardziej popularny jest tak zwany outsourcing tego typu usług. Outsourcing oznacza zatrudnienie zewnętrznej firmy do wykonania specjalistycznych prac. Takie rozwiązanie często generuje niższe koszty. Outsourcing usług księgowych jest jednym z najpopularniejszych przejawów tego zjawiska.

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?

Zewnętrzna firma księgowa, taka jak Biuro Rachunkowe Express Iwona Zawadzka, może prowadzić obsługę kadrowo-płacową firmy. W jej ramach wykonuje się szereg czynności związanych z prawidłowym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa oraz sprawami pracowników. Podstawowe zadania, jakie obejmuje zakres obsługi kadrowo-płacowej to:

  • sporządzanie i rozliczanie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych,
  • sporządzanie list płac i prowadzenie kartotek wynagrodzeń,
  • prowadzenie akt personalnych,
  • rozliczanie urlopów,
  • kompleksowa obsługa rozliczeń z ZUS,
  • sporządzanie informacji rocznych o dochodach oraz odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy,
  • wystawianie świadectw pracy i innych podobnych zaświadczeń.

Zakres ten może być poszerzony według oferty biura księgowego i zapotrzebowania przedsiębiorcy. W ramach usług kadrowo-płacowych księgowa może prowadzić też nadzór nad sprawami związanymi z BHP (np. kierować pracowników na okresowe badania), prowadzić dogłębne analizy związane z płacami i zatrudnieniem czy zajmować się doradztwem z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Dobra księgowa do obsługi kadrowo-płacowej – jak ją znaleźć?

Ponieważ na barkach księgowej spoczywa duża odpowiedzialność oraz ma ona dostęp do poufnych danych firmy, nie warto decydować się na usługi pierwszej lepszej osoby o odpowiednim wykształceniu. We współpracy z księgową kluczowe jest zaufanie oraz dobra komunikacja. Dobra księgowa powinna też dbać o stałe poszerzanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Przyda się też spryt i znajomość tak zwanych kruczków prawnych.

Warto przed zatrudnieniem wybranej osoby dokładnie przeanalizować i uzgodnić jej zakres obowiązków. Najlepsze biura rachunkowe oferują kompleksowe usługi, dostosowane do potrzeb klienta. Należy też uważnie sprawdzić kompetencje każdej osoby mającej wgląd w  dokumenty firmy i pracowników.

Opracowanie:
Warszawa, Borowskiego 2
tel. 606 331 662
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz