Materiał Partnera

Na czym polega obsługa kadrowo- płacowa dla firm?

Na czym polega obsługa kadrowo- płacowa dla firm?

Działania administracyjne związane z prowadzeniem kadr i płac to dla przedsiębiorców nie lada wyzwanie. Są one nie tylko czasochłonne, ale wymagają też choć podstawowej wiedzy z zakresu ekonomii, administracji i finansów. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli firm woli się skupić na rozwoju swojego biznesu, a rozliczenia pracowników pozostawić w rękach fachowców. Obsługą kadrowo- płacową zajmują się biura rachunkowe. Co należy do ich obowiązków?

Obsługa kadrowo- płacowa – zadania biura rachunkowego

Każde przedsiębiorstwo zatrudniające choć jednego pracownika zobowiązane jest do prowadzenia stosownej dokumentacji swojego podwładnego. W dużych firmach powstają działy Kadr i Płac, które zajmują się wszystkimi sprawami kadrowymi. Utrzymanie takiego działu jest jednak kosztowne, dlatego też właściciele małych i średnich przedsiębiorstw decydują się najczęściej na skorzystanie z usług biura rachunkowego, które – oprócz prowadzenia księgowości firmy- zajmie się także obsługą kadrowo-płacową. Do zadań specjalistów należy między innymi:

  • sporządzanie i rozliczanie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych,
  • sporządzanie listy płac i prowadzenie kartotek wynagrodzeń,
  • prowadzenie akt osobowych pracowników,
  • rozliczanie urlopów,
  • sporządzanie i przekazywanie dokumentacji dla ZUS-u,
  • wystawianie świadectw pracy i zaświadczeń związanych z zatrudnieniem.

Jak informuje właścicielka biura rachunkowego „VAT” – doświadczona kadrowa zwróci również uwagę, kiedy pracownika należy skierować na obowiązkowe badania lekarskie lub szkolenie BHP. Wszystko to pomaga przedsiębiorcy zatrudniać pracowników zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Zalety korzystania z usług specjalistów

Prawo pracy ulega ciągłym nowelizacjom. Osobie, która nie jest specjalistą w tym zakresie, bardzo ciężko jest nadążyć za wprowadzanymi przez ustawodawcę zmianami. Korzystając z usług dobrego biura rachunkowego, przedsiębiorca może być spokojny o poprawność prowadzenia dokumentacji. Outsourcing kadr i płac zdejmuje z pracodawcy dużą część uciążliwych obowiązków, w związku z czym może on skupić się tylko i wyłącznie na prowadzeniu biznesu i powielaniu swoich dochodów.

Korzystanie z usług specjalistów jest też dużo bardziej opłacalne niż tworzenie działu Kadr i Płac od podstaw, co zawsze wiąże się ze znacznym wydatkiem, który ma stały charakter. Odchodzą także koszty związane z doszkalaniem kadrowych w kwestiach prawnych, co jest raczej regułą, jeśli chcemy, by firma działała prężnie. Drogie jest także samo oprogramowanie ułatwiające specjalistom dokonywanie określonych rozliczeń. Sumując wszystkie wymienione opłaty szybko okaże się, że systematyczny wydatek na biuro rachunkowe jest bardziej korzystny dla pracodawcy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz