Artykuł sponsorowany

Na czym polega obróbka wiórowa skrawaniem?

Na czym polega obróbka wiórowa skrawaniem?

W celu nadawania materiałom konkretnych kształtów, czyli wytwarzania z nich gotowych przedmiotów, stosuje się rozmaite technologie. Ogólnie dzieli się je na formujące, kształtujące przez przyrost materiału oraz kształtujące przez ubytek materiału. W niniejszym tekście skupimy się na ostatniej z wymienionych technologii, a dokładnie na obróbce wiórowej skrawaniem.

Metody obróbki ubytkowej

Metodami obróbki ubytkowej nazywamy takie działania, które polegają na usuwaniu nadmiaru materiału, w celu nadania elementom projektowanych kształtów – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Bonus Specto.

Do metod ubytkowych obróbki zaliczamy erodowanie, ścieranie oraz właśnie skrawanie, któremu postaramy się przyjrzeć bliżej.

Erodowanie jest procesem, który zachodzi poprzez oddziaływanie na materiał czynników chemicznych, elektrochemicznych, jonowych, laserowych itp., w związku z czym nie jest zaliczane do obróbki wiórowej, w przeciwieństwie do skrawania i ścierania.

Czym jest obróbka wiórowa?

Obróbka wiórowa polega na usuwaniu naddatku materiału w postaci wiórów, w celu uzyskania elementu o określanych wymiarach i kształtach, a także o zadanych właściwościach stereometrycznych i mechanicznych warstwy wierzchniej przedmiotu. Do obróbki wiórowej zawsze wykorzystywana jest energia mechaniczna.

Obróbka wiórowa skrawaniem odbywa się za pomocą narzędzi mechanicznych, wyposażonych w jedno lub wiele ostrzy o zdefiniowanej geometrii. Do metod obróbki skrawaniem zaliczamy np. struganie, rozwiercanie, toczenie, wiercenie, frezowanie, cięcie i gwintowanie.

W przypadku obróbki wiórowej ściernej niemożliwe jest określenie liczby ostrzy i zdefiniowanie ich geometrii. Do metod ściernych zaliczamy m.in. gładzenie, szlifowanie, polerowanie i obróbkę ultradźwiękową.

Rodzaje kształtowania obróbką skrawaniem

W zależności od wymagań wobec jakości obrabianego przedmiotu, obróbkę wiórową skrawaniem możemy podzielić na zgrubną, kształtującą lub wykańczającą. Każdy z tych rodzajów obróbki wymaga sięgnięcia po odpowiednie narzędzia, obrabiarki oraz indywidualnej organizacji procesu, co wpływa na całościowy koszt wykonania przedmiotu.

Narzędzia do obróbki wiórowej skrawaniem

Każde narzędzie do obróbki skrawaniem zbudowane jest z 3 podstawowych części: chwytowej, roboczej i łączącej.

Część chwytowa służy mocowaniu narzędzia oraz ustaleniu położenia krawędzi skrawającej. Część robocza to wszystkie te elementy, które zaangażowane są bezpośrednio w skrawnie i prowadzenie narzędzia w stosunku do obrabianego przedmiotu. Część skrawająca jest elementem części roboczej i buduje ją ostrze skrawające.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz