Materiał Partnera

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Dzięki metodzie obróbki materiału przy pomocy narzędzi skrawających uzyskać można precyzyjnie wykonane elementy – od tych naprawdę drobnych, po duże części maszyn czy pojazdów. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod obróbki, ze względu na nieograniczone wręcz możliwości, jakie dają współczesne maszyny do obróbki. Zobacz, jak odbywa się proces obróbki skrawaniem i co decyduje o jakości wyprodukowanych w ten sposób elementów.

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem to jedna z dwóch podstawowych metod obróbki materiałów – drugą metodą jest obróbka ścieraniem. Metodę obróbki skrawaniem stosuje się w celu obróbki elementów metalowych, wykonanych z tworzyw sztucznych, a także innych materiałów. Dawniej wykonywano takie prace ręcznie, w obecnych czasach jednak większość firm jest w pełni zautomatyzowana i do obróbki używa maszyn sterowanych komputerowo, takich jak:

  • obrabiarki CNC,
  • frezarki CNC,
  • tokarki CNC,
  • plazmy CNC.

Na osiach takiej maszyny umieszczany jest materiał, a następnie maszyny, wyposażona w narzędzia, takie jak na przykład ostrza skrawające wykonuje obróbkę materiału zgodnie z wytycznymi wprowadzonymi przez operatora. System taki daje możliwość szybkiej produkcji elementów, dlatego stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu.

Operator jest jednak czynnikiem ludzkim, który może popełnić błąd, a w branży, gdzie o dokładności decydują tysięczne milimetra, nawet małe odchylenie może skutkować ogromnymi stratami, dlatego firmy zajmujące się obróbką skrawaniem korzystają z pomocy urządzeń ustawczo-pomiarowych, które kontrolują stan i ułożenie ostrzy, dając szybką informację o ich stanie operatorowi. To pozwala na wyeliminowanie wielu błędów i znaczne podniesienie efektywności pracy.

Profesjonalne pomiary narzędzi

Aby elementy obrobione za pomocą procesu obróbki skrawaniem cechowały się wysoką jakością i spełniły wysokie wymagania klientów, muszą być wykonane precyzyjnie i z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły. Dużą rolę gra tu jakość materiału, z którego wykonany został element lub forma, jednak to nie jedyne czynniki, od których zależy powodzenie całego procesu.

Stan oraz ustawienie narzędzi skrawających może warunkować powodzenie procesu, dlatego duże firmy zajmujące się procesem obróbki korzystają z profesjonalnych przyrządów ustawczo-pomiarowych. Ich zadaniem jest kontrola stanu oraz ustawienia narzędzi, co pozwala na uniknięcie wielu błędów.

Przyrządy pomiarowe pozwalają w sposób szybki i prosty skorygować ustawienie narzędzi, a ich obsługa jest łatwa i nie wymaga wielogodzinnego szkolenia pracowników, co wpływa na tak duże zainteresowanie firm z wielu branży tego typu urządzeniami. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm zajmujących się procesem obróbki skrawaniem, firmy takie jak EZset oferują niezawodne przyrządy do pomiary geometrii narzędzi.

W zakres działań takich urządzeń wchodzi nie tylko pomiar optyczny za pomocą kamery CCD z dynamicznym krzyżem pomiarowym, eliminującym błędy operatora, ale także dodatkowe opcje, takie jak:

  • pomiar zarysu w narzędziach obrotowych,
  • programy pomiarowe do pomiaru bicia promieniowego i osiowego narzędzia skrawającego,
  • szybki i prosty wydruk wyników pomiaru na etykiecie,
  • pozycjonowanie osi Z i X jedną ręką w dwóch osiach jednocześnie.

Wyniki pomiaru długości i średnicy narzędzia pojawiają się na ekranie monitora już po naciśnięciu jednego klawisza, co pozwala na szybkie zmiany ustawień, a tym samym zwiększa efektywność pracy maszyny, dając nieograniczone możliwości produkcji.

Opracowanie:
Śrem, Wiejska 24
tel. 61 819 88 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz