Materiał Partnera

Na czym polega obróbka CNC?

Na czym polega obróbka CNC?

Jedną z najbardziej popularnych metod obróbki metalu jest skrawanie CNC, z ang. Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Metoda ta dzięki wykorzystaniu urządzeń sterowanych komputerowo jest bardzo precyzyjna i pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Postaramy się przybliżyć, na czym polega obróbka CNC, jakie są jej rodzaje i gdzie ta metoda najczęściej znajduje zastosowanie.

Czym jest obróbka CNC?

Obróbka CNC bazuje na sterowanych komputerowo maszynach. Metoda ta jest wykorzystywana do obrabiania różnego rodzaju tworzyw. Pozwala zarówno na nadanie im pożądanego kształtu, jak i skrawanie ich krawędzi czy wygładzanie faktury. Parametry pracy urządzeń skrawających są dobierane pod kątem rodzaju obrabianego materiału.

Obróbkę CNC można podzielić na trzy podstawowe etapy. Pierwszy z nich to stworzenie odpowiedniego projektu. Za pomocą komputera projekt przekształca się na plan sterowania narzędziami, które następnie dokonują obróbki określonego materiału. Obróbka CNC jest ceniona głównie ze względu na bardzo precyzyjną pracę, a także stosunkowo krótki czas realizacji projektów.

W profesjonalnej obróbce CNC specjalizuje się firma Skrawpol z Janowic w woj. śląskim.

Rodzaje obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem polega na nadawaniu materiałom, głównie metalom, przedstawionych w projekcie kształtów, wymiarów i faktur. Wszystkie prace wykonywane są za pomocą sterowanych komputerowo narzędzi skrawających. Najpopularniejszym rodzajem obróbki CNC jest toczenie. Obrabiany przedmiot wprawiany jest w ruch obrotowy i poddawany obróbce przez nóż tokarski. Kolejną metodą jest frezowanie. W tym przypadku obrabiany przedmiot wykonuje ruch posuwowy, a frezarka ruch obrotowy. Powszechnie stosowaną metodą obróbki jest również szlifowanie. Najczęściej wykorzystuje się je do obróbki końcowej tworzonych wyrobów. Narzędziem skrawającym zazwyczaj jest ściernica lub osełka bądź taśma ścierna.

Zalety obróbki CNC

Największymi zaletami obróbki CNC bez wątpienia jest bardzo precyzyjna oraz wydajna praca. Wszystko to dzięki wykorzystaniu nowoczesnych układów sterowania maszyn. Zaawansowane technologicznie maszyny wykorzystywane do skrawania są w stanie samodzielnie analizować takie czynniki, jak rodzaj materiału, czy jego faktura i automatycznie dobierać parametry pracy urządzenia, aby jak najlepiej wypełnić założenia projektu.

Komputer zapamiętuje wprowadzone dane, dlatego bardzo łatwo o powtarzalność wszystkich procesów, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Metoda obróbki skrawaniem CNC do minimum ogranicza ryzyko wystąpienia błędu, a to z kolei przekłada się na spore korzyści finansowe.

Choć inwestycja w technologię CNC jest dość kosztowna, to wiele zakładów przemysłowych i produkcyjnych się na nią decyduje, ponieważ przynosi wymierne korzyści. Zainwestowane pieniądze dość szybko się zwracają, a zakład zyskuje zaawansowane technologicznie rozwiązania, które usprawniają jego pracę.

Opracowanie:
Janowice, Janowicka 324
tel. 608 782 518
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz