Artykuł sponsorowany

Na czym polega napowietrzanie wody?

Na czym polega napowietrzanie wody?

Woda jest niezbędna do życia zarówno roślinom, zwierzętom, jak i nam ludziom. Dlatego tak ważne jest racjonalne korzystanie z naturalnych zasobów wody, aby jej straty były jak najmniejsze. Jednym z procesów, który pomaga korzystać z wody w sposób maksymalnie użyteczny, jest proces napowietrzania. Zobaczmy, na czym on polega, jakie są jego zalety i gdzie znajduje zastosowanie?

Napowietrzanie wody zwane też inaczej natlenianiem, to nic innego jak sztuczne wprowadzanie pęcherzyków powietrza do wody w sytuacji, gdy jego naturalna ilość jest niewystarczająca. Właściciele zarybionych oczek wodnych czy stawów hodowlanych zdają sobie sprawę z konieczności utrzymywania w ich zbiornikach odpowiedniego poziomu tlenu.

Dlaczego trzeba koniecznie napowietrzać wodę w zbiornikach hodowlanych?

Podstawowe znaczenie dla funkcjonowania i życia organizmów wodnych ma tlen rozpuszczony w wodzie. Pochodzi on z atmosfery oraz fotosyntezy przeprowadzanej przez rośliny, przy udziale światła. Jednak w wielu przypadkach jego poziom jest niewystarczający, dlatego też trzeba go dostarczać do wody w sposób sztuczny.

W ostatnich latach coraz większe zanieczyszczenie środowiska powoduje nieprzewidywalne zmiany klimatu, czego skutkiem są upalne lata oraz często ostre zimy. Brak dostatecznej ilości tlenu w wodzie (poprzez utrzymującą się grubą warstwę lodu i śniegu zimą oraz wysoką temperaturę latem), prowadzi do zwiększenia ilości bakterii i glonów w wodzie, zamulenia dna, osadzania się materiałów organicznych na dnie zbiornika, które zużywają część tlenu do procesów rozkładu, w konsekwencji prowadząc do tzw. przyduchy. Niedotlenienie wody powoduje też obumarcie części narybku, a co za tym idzie, zmniejszenie przychodów osiąganych z hodowli ryb. Dlatego należy pamiętać o napowietrzaniu wody.

Jakie są zalety napowietrzania wody?

Najwięcej tlenu w zbiornikach naturalnych jest przy powierzchni wody. Im głębiej, tym zawartość tlenu w wodzie spada. Dzięki zastosowaniu specjalnych systemów napowietrzania wody, takim jak te oferowane przez firmę Akwatech Systemy sp. z o.o. sp. k., zyskujesz:

  • w lecie dotlenioną wodę i brak letniej przyduchy,
  • w zimie spowodują powstanie naturalnych przerębli - brak przyduchy zimowej,
  • przewentylowaną wodę oraz wzrost zawartości tlenu,
  • poprawę funkcjonowania ekosystemu,
  • lepsze warunki tlenowe dla ryb,
  • zmniejszenie wzrostu glonów,
  • pomoc w stabilizacji pH,
  • urozmaicony krajobraz (ładne efekty wizualne)

Do napowietrzania używa się systemów zbudowanych z pojedynczych dyfuzorów lub kompletnych rusztów napowietrzających, które są zasilane w powietrze poprzez dmuchawy membranowe bądź też dmuchawy bocznokanałowe. Ich działanie powoduje, że zimą woda miejscowo nie zamarza, a latem ją dotlenia. Hodowla ryb to tylko jeden z obszarów wykorzystania wspominanych urządzeń.

Wykorzystanie systemów napowietrzania wody w praktyce

Systemy napowietrzania wody są wykorzystywane poza hodowlą ryb również w innych obszarach, mi.in.:

  • przy odzyskiwaniu tzw. wody szarej (nieprzemysłowej wody ściekowej o niewielkim stopniu zanieczyszczenia, używanej do celów gospodarczych, spłukiwania toalet, prac porządkowych),
  • w zbiornikach do transportu i sprzedaży ryb żywych,
  • w zbiornikach rekreacyjnych - punktowe napowietrzania kąpielisk w postaci jacuzzi, liniowe napowietrzanie kąpielisk w celu np. rozgraniczenia strefy dla dzieci i innych osób pływających.
  • napowietrzania drobnopęcherzykowego w przydomowych oczkach wodnych oraz stawach.

Opracowanie:
Poznań, Serbska 4
tel. 61 820 20 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz