Artykuł sponsorowany

Na czym polega montaż szyb samochodowych?

Na czym polega montaż szyb samochodowych?

W samochodach najczęściej potrzebna jest wymiana przedniej szyby, ponieważ jest ona najbardziej narażona na uszkodzenia. To od niej zazwyczaj odbijają się kamyczki, które powodują rysy, pęknięcia i odpryski. O wiele rzadziej wymienia się tylną szybę lub szyby boczne. W niektórych przypadkach potrafią one wytrzymać przez cały okres żywotności auta.

Czy w przypadku drobnych ubytków wymiana szyby jest niezbędna?

W razie rażącego uszkodzenia przedniej szyby samochód nie przejdzie przeglądu technicznego, bowiem jazda może być niebezpieczna. W dodatku karoseria jest mniej sztywna, co stwarza większe ryzyko niebezpieczeństwa podczas wypadku. Jak tłumaczy specjalista z firmy Agat auto szyby:

Większość ubytków można usunąć bez wymiany całej szyby. Jednak uszkodzenie nie może być stare ani znajdować się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. Także odprysk lub pęknięcie nie może przekraczać pewnej długości.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie powinno się naprawiać zniszczonych i porysowanych szyb, które mają wiele uszkodzeń, ponieważ usunie to jedynie odpryski po zewnętrznej stronie.

Montaż szyby klejonej

W nowych autach przednia szyba przymocowana jest na klej, dlatego spoinę należy rozciąć specjalną piłą. Jeśli po wyciągnięciu szyby pod ramką widoczna będzie korozja, należy powierzchnię oczyścić i zabezpieczyć chemicznie. Dobre preparaty mają jednak czas reakcji trwający nawet do 48 godzin. W niektórych przypadkach korozji perforacyjnej zalecana jest konsultacja z blacharzem. Gdy powierzchnia zostanie oczyszczona z rdzy, można nałożyć nową warstwę kleju i zamontować szybę na swoje miejsce. Czas schnięcia to zazwyczaj kilka godzin. Jednak przez 2 dni samochód nie powinien być myty, aby spoina klejąca mogła prawidłowo się związać.

Zobacz także: Na czym polega montaż szyb samochodowych i ile kosztuje?

Montaż szyby na uszczelce

Szyba może także być zamontowana na uszczelce. W takim przypadku, po wypchnięciu starego szkła, należy także ściągnąć uszczelkę. Jeśli nadaje się ona do ponownego użycia, trzeba ją oczyścić i zamontować na nowej szybie. Aby zapobiec uszkodzeniom, ta czynność powinna być wykonana na specjalnym stole z gumowymi podpórkami, lub ewentualnie na grubym kocu czy ręczniku. Następnie na zewnętrznym zgłębieniu uszczelki umieszcza się sznurek w taki sposób, by jego końce wystawały poza obwód. Do montażu nowej szyby potrzeba dwóch osób – jedna w samochodzie ciągnie za sznurek i zawija uszczelkę do wewnątrz karoserii, natomiast druga w tym czasie dociska szybę i dopasowuje ją z zewnętrznej strony. Następnie wyciąga się sznurek i dodatkowo dociska szybę. Po jej umyciu samochód jest gotowy do jazdy.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz