Materiał Partnera

Na czym polega monitoring i jakie kamery wybrać?

Na czym polega monitoring i jakie kamery wybrać?

Nieodłącznym  elementem wyposażenia firm, marketów, galerii, hal przemysłowych czy prywatnych posesji jest system monitoringu i bezpieczeństwa. Czasami wiąże się ona z dużymi kosztami, jednak znacznie zwiększa to poziom bezpieczeństwa obiektu, a także umożliwia stałą kontrolę. W dzisiejszych czasach monitoring jest praktycznie wszędzie. Jakie jeszcze przynosi korzyści? Co wchodzi w skład monitoringu?

Po co monitoring i jak go dobrać?

Użytkownicy mają bardzo zróżnicowane potrzeby, jednak często nie wiedzą jaki monitoring jest im potrzebny. Zdarza się, że rozwiązanie przeznaczone dla małego sklepu jubilerskiego jest droższe niż system obsługujący duży salon meblowy. Wbrew pozorom instalacja monitoringu może dość szybko się zwrócić i zmniejsza koszt ubezpieczenia obiektu. To znakomite uzupełnienie systemu alarmowego. Korzyści płynące z monitoringu, to także zwiększenie bezpieczeństwa ludzi, zabezpieczenie mienia przed kradzieżami, ochronę przed wstępem osób niepowołanych, możliwość kontroli pracy pracowników, nadzór nad posesją bądź firmą, także w okresie nieobecności na miejscu, gdyż jest możliwość podglądu online. Aby odpowiednio dobrać system monitoringu należy odpowiedzieć na pytania: Jakie jest przeznaczenie systemu? Jakie informacje chcemy uzyskać dzięki niemu? Jak dokładny ma być przekazany obraz? Czy kamery powinny być ukryte?

Rozwój Internetu

Monitoring obiektów przez długi okres był utożsamiany z CCTV, czyli sieciami telewizji przemysłowej i dozorowej. Jednak rozwój internetu wpłynął na rozwiązania oparte na technologii IP. Jest jeszcze system analogowy, którego zaletą jest korzystna cena, szczególnie korzystna w przypadku mniejszych wdrożeń. Nowoczesne systemy pozwalają także na informowanie właściciela obiektu SMSem o pojawiających się problemach na obiekcie czy niepokojącym zjawiskiem. Walorem systemów IP jest możliwość podglądu pomieszczenia z tableta lub smartfona. Monitoring to nie tylko instalacja kamer, ale dochodzą również koszty okablowania, zasilania, archiwizacji oraz bieżącej obsługi systemu. Zanim podejmiemy decyzję, warto najpierw zwrócić się o wycenę do profesjonalnej firmy Awbep Michał Klas, która doradzi nam wybór odpowiedniego systemu monitoringu do naszego obiektu.

Kamery - ich możliwości i rodzaje

Dobór kamery zależy od przestrzeni, którą ma nadzorować, od rodzaju obiektu, jego wielkości, czy ma nagrywać z możliwością rozpoznawania twarzy, identyfikacji małych przedmiotów czy tylko wykrywać obecność czegoś niepożądanego. Są one dobierane do każdego systemu indywidualnie, odpowiednio do zadań jakie ma spełniać. W niektórych obiektach stosuje się kamery ukryte, niewidoczne. Do obserwacji przestrzeni wokół montuje się kamery obrotowe z dużym obiektywem. Ciekawym rozwiązaniem dla specjalnych zastosowań są kamery PTZ posiadające możliwości regulacji obrotu, kąta nachylenia i zbliżenia obrazu. Zaletą kamery jest możliwość nagrywania w dzień i w nocy. Wysoką jakość obrazu mają kamery IP megapikselowe.

Opracowanie:
Orle, Ceynowy 7
tel. 667 922 978
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz