Artykuł sponsorowany

Na czym polega malowanie proszkowe?

Na czym polega malowanie proszkowe?

Polega ono na nałożeniu na metalowe elementy bądź konstrukcje, naelektryzowanych cząstek farby zwanej proszkową.  Następnie w celu utrwalenia powstałej powłoki wkłada się je do specjalnego pieca. Cały proces malowania proszkowego przebiega na sucho, ponieważ nie potrzeba używać do niego wody. Mimo tego, że różni się on od tradycyjnego malowania, to stosując go, można uzyskać wiele różnych kolorów.

Metody elektryzacji i nakładania farby proszkowej

Malowanie proszkowe może odbywać się przy użyciu dwóch metod. Pierwsza z nich, czyli natrysk elektrostatyczny tzw. „korona” jest techniką wysokonapięciową 40-100 kV. Natomiast druga – natrysk elektrokinetyczny, jest metodą triboelektryzacji, zwaną również tarciową lub „tribo”. Bez względu na to, która z nich zostanie wykorzystana, to po pokryciu powierzchni farbą proszkową, wszystkie elementy należy nagrzać do temperatury pomiędzy 140, a 200 stopni Celsjusza. Pozwala to stopić proszek i uzyskać odporną warstwę lakierniczą.

Zastosowanie malowania proszkowego

Znalazło ono zastosowanie w wielu branżach. Z malowania proszkowego chętnie korzystają pracownicy branży medycznej, motoryzacyjnej, architektonicznej, producenci mebli metalowych, wyposażenia ogrodów, oświetlenia, sprzętów RTV i AGD czy maszyn rolniczych.

Zalety tej techniki

Trzeba przyznać, że ta technika ma wiele zalet. Do największych zalicza się:

  • odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników zewnętrznych i korozję;
  • nieemitowanie szkodliwych substancji do środowiska;
  • wydajność, dzięki możliwości odzyskania cząstek, które nie osiadły;
  • oszczędności energetyczne;
  • uzyskiwanie powłoki, która skutecznie zakrywa mankamenty obróbki mechanicznej;
  • brak konieczności stosowania podkładu pod farbę;
  • satysfakcjonujący efekt końcowy po jednym nałożeniu produktu.

Wszystkie wymienione wyżej cechy są bardzo ważne w przypadku elementów metalowych znajdujących się na zewnątrz. Niestety tradycyjna metoda malarska nie pozwala na uzyskanie tak trwałej powłoki, jak malowanie proszkowe.

Komu powierzyć malowanie proszkowe?

Na rynku znajdziemy wiele firm, które idą z duchem czasu i rozszerzają swoje oferty o malowanie proszkowe. W końcu jest to metoda bardzo ekonomiczna i ekologiczna, ponieważ nie wymaga wielokrotnego pokrywania powierzchni oraz nie wykorzystuje rozpuszczalników. Jednym z miejsc specjalizujących się w malowaniu proszkowym jest Zakład Produkcyjny GUSMA, który powstał w 1986 roku w Sadach. Poza tym ich bogata oferta obejmuje produkcję wyrobów metalowych ze stali zwykłej, nierdzewnej i aluminium, cięcie laserowe rur i profili, spawanie zrobotyzowane, spawanie manualne, wykrawanie, tłoczenie, gięcie rur, obróbkę skrawaniem CNC, szlifowanie oraz obróbkę powierzchniową. Uzyskane przez lata doświadczenie i ciągły rozwój sprawia, że stale wdrażają nowe technologicznie rozwiązania. Dzięki temu są w stanie zagwarantować produkty wysokiej jakości, otwartość oraz terminową realizację zamówień. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz