Artykuł sponsorowany

Na czym polega legalizacja wag?

Na czym polega legalizacja wag?

Istnieje wiele rodzajów wag, które są wykorzystywane w sklepach, magazynach czy zakładach produkcyjnych. Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność na dużą czy niewielką skalę, wagi jakie posiadasz muszą zostać zalegalizowane zanim będzie można z nich korzystać. Jak wygląda legalizacja wag i kto ją przeprowadza?

Co to jest legalizacja wag?

Legalizacja wag to nic innego jak potwierdzenie, że waga precyzyjnie waży towary z dokładnością, która jest określona na tabliczce znamionowej. Potwierdzenie takie wydaje Urząd Miar. Błąd pomiaru nie może przekroczyć pewnego marginesu, który dla wag sklepowych wynosi do 5 gramów, a dla wag magazynowych od 20 do 50 gramów. Jeśli w momencie badania, dane urządzenie nie przekroczy właściwej wagi (tej z tabliczki znamionowej) wówczas może  zostać zalegalizowane i dopuszczone do użytku.

Kto przeprowadza, a kto kontroluje legalizację wag?

Wszelkie czynności związane z legalizacją wag mogą przeprowadzać tylko i wyłącznie pracownicy serwisu certyfikowanego przez producenta lub dostawcę wag. W tym celu możesz śmiało zgłosić się do WAG-MAX z Sosnowca. Tu doświadczeni fachowcy zajmują się kompleksową obsługą techniczno-serwisową. Przeprowadzą czynności legalizacyjne, remonty i naprawy wag. Firma prowadzi również sprzedaż oraz montaż tych urządzeń (wagi kalkulacyjne, przemysłowe, dla gastronomii, kieszonkowe czy jubilerskie).

Kontrole legalizacyjne wag przeprowadzają urzędnicy z Głównego Urzędu Miar. Poza nimi legalność wag mogą skontrolować również strażnicy miejscy, pracownicy Inspekcji Handlowej i Inspekcji Sanitarnej. Pamiętaj, że kontrola jest przeprowadzana zawsze przez dwie osoby, posiadające legitymacje oraz pisemne upoważnienie. Polega ona na sprawdzeniu wag, które są obecnie używane, a także tych zapasowych, przechowywanych na zapleczu, będących w gotowości do użycia.

Jakie wagi muszą być legalizowane?

Procesowi legalizacji powinny zostać poddane wagi używane w handlu, przy paczkowaniu towarów, używane w aptekach, laboratoriach medycznych oraz farmaceutycznych, do określenia masy pacjenta podczas diagnostyki i leczenia, a także wagi wykorzystywane w postępowaniach sądowych przez ekspertów i biegłych. Legalizację poświadcza umieszczona na wadze naklejka lub tabliczka.

Kiedy przeprowadza się legalizację wag i jak długo jest ona ważna?

Nowe wagi powinny posiadać legalizację, która jest ważna 35 miesięcy, licząc od 1 grudnia roku, w którym ją wyprodukowano. Jest ona nadawana przez producenta przed wprowadzeniem jej do obrotu lub użytkowania (legalizacja pierwotna). Kolejne legalizacje (wtórne) są ważne krócej, bo 25 miesięcy. Muszą zostać przeprowadzane licząc od 1 dnia miesiąca, w którym odbyła się poprzednia legalizacja. Dowodem następnej legalizacji są naklejki holograficzne przyklejone do urządzenia: hologram z liczbą rzymską określa miesiąc, w którym została przeprowadzona legalizacja, a naklejka z liczbą arabską to rok legalizacji. Trzeci hologram określa miejsce legalizacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz