Artykuł sponsorowany

Na czym polega legalizacja tachografu?

Na czym polega legalizacja tachografu?

Firmy transportowe, które zajmują się m.in. przewozem osób, muszą na terenie Polski oraz całej Unii Europejskiej korzystać z urządzeń elektronicznych rejestrujących przebytą drogę. Są to tachografy, które dzisiaj występują głównie w formie cyfrowej. Te specjalne sprzęty kupić można tylko od certyfikowanych dystrybutorów. Po zakupie ważne jest przeprowadzanie legalizacji. Istotne są też okresowe przeglądy. Na to można liczyć przy współpracy ze specjalistycznymi pracowniami.

Czym jest tachograf cyfrowy?

Tachografy cyfrowe wyeliminowały już prawie całkowicie z rynku swoje analogowe odpowiedniki. Urządzenia te przypominają radio z małym wyświetlaczem, a najnowsze generacyjne sprzętu mają nawet większe i bardziej nowoczesne panele. Tachografy są przy tym małe, proste w montażu i niemalże bezawaryjne. Po co jednak kierowcy ciężarówki, autobusu czy taksówki takie urządzenie? Tachografy cyfrowe służą do rejestrowania i monitorowania przebytej drogi. Mierzy on również czas pracy, różnego rodzaju zdarzenia (np. postój), a także weryfikuje tożsamość kierowcy, jego aktywność oraz punkty położenia.

Jakie dane muszą zostać wprowadzone do tachografu?

Przed użytkowaniem tachografu istotne jest wprowadzenia kilku danych. Muszą one być przy tym aktualizowane. Zalicza się do nich:

  • numer VIN pojazdu,
  • numer rejestracyjny,
  • numer VRN,
  • kod rejestrującego państwa,
  • wartości graniczne prędkości,
  • bieżący czas UTC,
  • rozmiar opon,
  • wartość licznika kilometrów.

Warto przy tym wiedzieć, że podczas rejestracji, instalacji, a nawet przeglądów okresowych tachografów, wprowadzane są do niego informacje dotyczące typu kalibracji, danych warsztatu serwisowego oraz wcześniej wymienionych parametrów. Nie ma zatem możliwości fałszowania pamięci urządzeń, a za wszelkie nieprawidłowości lub brak sprzętu grożą wysokie kary finansowe. Szczególnie weryfikuje się legalizację. Bez niej zarządzający transportem może dostać grzywnę w wysokości 2000 złotych. Przedsiębiorca musi uiścić karę w wysokości 1000 zł.

Czym jest legalizacja tachografów cyfrowych?

Tachografy wymagają legalizacji. Jest to nic innego jak potwierdzenie legalności użycia tachografu wraz z ważną kalibracją. Przedsiębiorcy mają obowiązek przeprowadzania legalizacji w terminie 14 dni od zakupu pojazdu, w którym należy według przepisów montować tachografy cyfrowe. Jest to obowiązek dla samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które przeznaczone są do transportu rzeczy. Pamiętać przy tym warto, że legalizacja jest konieczna na ogół co dwa lata. Wcześniej przeprowadza się ją np. z powodu:

  • błędów w działaniu urządzenia,
  • po wymianie opon na nowe,
  • po zmianie numeru rejestracyjnego.

Komu zlecić serwisowanie tachografów?

Legalizacją, przeglądami, naprawami, instalacją wraz z kalibracją, a także doborem tachografów zajmują się specjalistyczne i uprawione pracownie. Przykładem jest firma TAKS-MOTO, która nie tylko obsługuje właścicieli pojazdów ciężarowych, ale również przedsiębiorstwa taksówkarskie. Te wielokrotnie wykorzystują tachografy i taksometry marek INNOVA, ELZAB czy CEZAR.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz