Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie osteoporozy?

Na czym polega leczenie osteoporozy?

Osteoporoza to bardzo niebezpieczna choroba, która bardzo długo nie daje żadnych objawów w tym dolegliwości bólowych. Z każdym dniem schorzenie to jednak postępuje, niszcząc tkanki kostne. Choroba ta dotyczy przy tym całego szkieletu, zmniejszając wytrzymałość kości i zwiększając ryzyko złamań. Jeśli chodzi o leczenie osteoporozy, ważne jest określenie czy choroba ma charakter pierwotny, czy wtórny.

Jak zdiagnozować osteoporozę?

Osteoporoza niekiedy zwana jest cichym zabójcą kości. Osoby starsze, z reumatyzmem, w przebiegu chorób onkologicznych, a także cukrzycy, powinny zatem monitorować stale swój stan zdrowia. Ważne są badania densytometryczne, które polegają na oznaczeniu gęstości mineralnej tkanek kostnych. Oprócz tego ważna jest tomografia komputerowa, badania ultrasonograficzne oraz zdjęcia rentgenowskie.

Ważny jest także wywiad z pacjentem. Osteoporoza wtórna związana jest z przebiegiem takich chorób jak cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a także może być związana z dietą ubogą w wapno, spożywanie dużej ilości alkoholu oraz tytoniu. Osteoporoza wtórna może pojawić się także przy leczeniu farmakologicznym zaburzeń hormonalnych. Odmiana pierwotna dotyczy zaś starzenia się całego szkieletu. Jest też konsekwencją genetyki.

Leczenie farmakologiczne osteoporozy

Leczenie osteoporozy odbywa się między innymi poprzez dobranie dla pacjenta odpowiednich środków farmakologicznych. Obecnie najpopularniejszymi farmaceutykami są te z grupy bifosfonianów, a także denozumab, teryparatyd i raloksyfen. W zależności od dobranego środka zmienia się również sposób jego podawania. Przy leczeniu farmakologicznym osteoporozy leki podaje się dożylnie lub doustnie.

Farmakologia przy leczeniu osteoporozy jest jednak bardzo silnie powiązana z dietą. Ortopedzi – świetnych specjalistów znajdziesz w ośrodku MEDAB NZOZ – konsultują swoich pacjentów z dietetykami oraz diabetologami. Ważne jest ścisłe przestrzeganie ustalonych planów żywieniowych. Dieta musi być bogata w witaminę D, witaminę C, magnes i potas, fosfor oraz witaminę K. Przepisywane chorym środki, oraz wstrzykiwane koktajle odżywcze nie tylko zwiększają liczbę osteoblastów, ale także działają metabolicznie. Pomagają w prawidłowym wchłanianiu minerałów – przede wszystkim wapnia – z przewodu pokarmowego, a także wpływają na tzw. resorpcję zwrotną wapnia w nerkach i wydalanie fosforanów z moczu.

Leczenie operacyjne powikłań osteoporozy

Osteoporoza nie jest leczona operacyjnie. Spustoszenie, które dokonuje jednak w układzie kostnym człowieka, wielokrotnie wymaga zakwalifikowania pacjenta do zabiegów operacyjnych. Dotyczyć one mogą stawu kolanowego lub biodrowego. W przypadku ich znacznego zwyrodnienia stosuje się alloplastykę, która polega na częściowej lub całkowitej wymianie stawu z użyciem specjalnego implantu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz