Materiał Partnera

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Polacy wciąż mają ogromny problem z próchnicą. Unikamy kontrolnych wizyt u stomatologa oraz na potęgę ignorujemy drobne ubytki oraz problemy, które pojawiają się w uzębieniu. Tymczasem nieleczona próchnica prowadzi do nieodwracalnych zmian w strukturze kości, co staje się dla pacjenta przyczyną dużego dyskomfortu. Leczenie endodontyczne – zwane powszechnie leczeniem kanałowym- to często jedyny ratunek i ulga w bólu. Na czym polega?

 Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć?

 Leczenie kanałowe polega na usunięciu z zęba tkanek, które zostały uszkodzone przez rozwijającą się próchnicę. Powstałą w wyniku tego procesu przestrzeń, specjalista wypełnia przy pomocy specjalistycznych materiałów stomatologicznych. Zanim jednak dentysta zaordynuje ten właśnie sposób leczenia, potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań. Każdy ząb, który sprawia pacjentowi ból, musi zostać prześwietlony. RTG zęba pozwala stomatologowi ocenić , jak rozległe są uszkodzenia w jamie ustnej. Jak przekonuje pani Ida Sawicka- lekarz stomatolog  Gdańska. -  należy walczyć o każdy ząb. Pacjenci często już na samą myśl o leczeniu kanałowym wpadają w panikę i rozważają ekstrakcję bolącego zęba. Tymczasem nie jest to najlepsze rozwiązanie problemu. Braki w uzębieniu to nie tylko duży problem estetyczny, ale też zdrowotny. Pacjent pozbawiony kompletu uzębienia gorzej radzi sobie z rozdrabnianiem pokarmów, co utrudnia procesy trawienne i może stać się początkiem kłopotów z żołądkiem.

 Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Jeszcze kilkanaście lat temu leczenie kanałowe rzeczywiście było procesem długotrwałym i bolesnym. Na szczęście wraz z postępem technologicznym i prężnym rozwojem medycyny, stomatolodzy wyposażeni zostali w nowoczesne narzędzia i innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na przeprowadzenie takiego zabiegu w sposób całkowicie bezbolesny i szybki – nawet podczas jednej wizyty w gabinecie. Kiedy leczenie endodontyczne jest konieczne? Oprócz zaawansowanej próchnicy, wskazaniem do leczenia kanałowego jest:

  • martwica miazgi zęba,
  • próchnica wtórna,
  • uraz zęba z odsłonięciem miazgi,
  • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne.

Warto zaznaczyć, że leczenie kanałowe zębów prowadzone jest zarówno u małych dzieci, dorosłych oraz osób w podeszłym wieku. Istnieje grupa chorób podwyższonego ryzyka, które w wyniku leczenia endodontycznego mogą ulec zaostrzeniu. Chodzi tutaj o choroby serca, stawów i nerek. Pacjenci, którzy borykają się z podobnymi problemami zdrowotnymi, przed przeprowadzeniem zabiegu, muszą dodatkowo skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Opracowanie:
Gdańsk, Kaprów 3a lok. 15
tel. 501 142 974
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz