Na czym polega leczenie cukrzycy typu 1?

Na czym polega leczenie cukrzycy typu 1?

Cukrzyca typu 1 to choroba, która dotyka głównie w młodym wieku. Jej przyczyną jest nieprawidłowa praca układu odpornościowego, który niszczy wyspy trzustkowe odpowiedzialne za wydzielanie insuliny. Po pojawianiu się pierwszych objawów niezbędne jest podjęcie leczenia. Terapia cukrzycy typu 1 polega na uzupełnianiu braków hormonalnych dzięki podawaniu insuliny. Obok stosowania leków równie ważna jest zmiana diety oraz kontrolowana aktywność fizyczna. Dowiedz się, jak leczyć cukrzycę typu 1.

Insulinoterapia w leczeniu cukrzycy typu 1

W leczeniu cukrzycy typu 1 niezbędne jest podawanie insuliny do końca życia. Zwykle na początku choroby insulina jest w niewielkich ilościach wydzielana, więc dawki są mniejsze. Lek wstrzykiwany jest podskórnie w proporcjach dostosowywanych indywidualnie do stanu chorego, np. podczas intensywnego wysiłku lub w czasie gorączki zapotrzebowanie na insulinę się zmienia.  

Cukrzycy mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów insulin, które różni czas działania. W zależności od rodzaju insulina może działać już po 15 minutach, a jej skuteczność trwać do 4 godzin. Długo działające insuliny aktywne są po 4 godzinach, ale działają nawet do 20 godzin. Dzięki dostępności substancji działających w różny sposób diabetolodzy mogą dopasować terapię indywidualnie do cukrzyka oraz prowadzonego przez niego trybu życia.

Najczęściej w leczeniu cukrzycy insuliną  stosuje się leki długo działające, a przed posiłkami zaleca się podawanie substancji szybko działającej w dawce dostosowanej do wielkości posiłku. Metodą, która usprawniła leczenie i dała większy komfort pacjentom, jest korzystanie z pomp insulinowych. Pompy pozwalają na wielokrotne stosowanie hormonu w odpowiednich dawkach bez wykonywania zastrzyków.

Dowiedz się, jakie są objawy cukrzycy.

Co jeść przy cukrzycy typu 1?

Osoby z cukrzycą typu 1 powinny odżywiać się w taki sposób, w jaki powinien odżywiać się każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Podstawą jest zbilansowana dieta oraz regularne spożywanie pięciu posiłków w ciągu dnia o odpowiedniej kaloryczności.

Ponad połowę diety cukrzyka powinny stanowić węglowodany jako główne źródło energii. Zaleca się spożywanie produktów zbożowych, warzyw oraz owoców, natomiast nie powinno się sięgać po cukry proste. Tłuszcze powinny stanowić około 30% zapotrzebowania, przy czym warto wybierać zdrowsze tłuszcze nienasycone. Potrzebne aminokwasy cukrzycy powinni sobie dostarczać poprzez spożywanie białka pochodzenia zwierzęcego.

Sprawdź, jakie mogą być powikłania cukrzycy.

Jak ćwiczyć przy cukrzycy typu 1?

Pod wpływem wysiłku organizm staje się bardziej wrażliwy na działanie insuliny. Niewłaściwy poziom glukozy może nawet doprowadzić do groźnej śpiączki cukrzycowej. Regularne ćwiczenia są bardzo ważne w czasie terapii cukrzycy, jednak trzeba pamiętać, że mogą być powodem niepożądanych stanów niedocukrzenia. Zanim rozpoczniemy ćwiczenia, należy przyjąć odpowiednią dawkę węglowodanów i zmniejszyć ilość przyjmowanej insuliny.

Alternatywne metody, czyli przeszczep trzustki

Jedną z nowoczesnych metod leczenia cukrzycy jest przeszczep trzustki. Taki sposób leczenia najczęściej przeprowadza się u osób, u których doszło do niewydolności nerek, wówczas przeszczepiona zostaje zarówno trzustka, jak i nerka. Życie chorego staje się bardziej komfortowe, ponieważ nie ma potrzeby przeprowadzania dializ.

W niektórych przypadkach może dojść do odrzucenia przeszczepu, więc by zmniejszyć ryzyko, można wykonać transplantacje wysp trzustkowych, jednak nie jest to trwała metoda. Z czasem komórki słabną, więc znów zachodzi potrzeba przeprowadzenia przeszczepu.

Przeczytaj, jak leczyć cukrzycę typu 2.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz