Artykuł sponsorowany

Na czym polega laserowe cięcie blach?

Na czym polega laserowe cięcie blach?

Blachy cięte znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Ich głównym przeznaczeniem są pokrycia dachowe oraz elementy dekoracyjne wnętrz. Aby uzyskać precyzyjne kształty obrabianego materiału, stosuje się cięcie laserowe. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod rozkrawania blachy różnego rodzaju. Na czym polega cięcie za pomocą lasera? Jakie zalety ma ta metoda obróbki blachy? 

 

Na czym polega cięcie blachy laserem? 

Jak sama nazwa wskazuje laserowe cięcie blachy to obróbka materiału za pomocą lasera. Należy do grupy termicznego rozdzielania tworzyw. Wiązka światła wysyłana z lasera uderza w materiał, nagrzewając jego powierzchnię. Tworzywo, w tym przypadku blacha topi się lub odparowuje. Proces cięcia rozpoczyna się, gdy wiązka wnika w strukturę ciętego materiału. Laser rozprowadza ogromną ilość energii na małej powierzchni. W momencie zetknięcia materiał zostaje rozdzielony na mniejsze kawałki. Podczas tej metody obróbki stosuje się wiązki laserowe różnej jakości. Dlatego też dzięki niej możliwe jest:

  • odparowanie, 
  • wypalanie, 
  • topienie i wydmuchiwanie, 
  • wytwarzanie pęknięć. 

Cięcie laserowe pozwala na uzyskanie jak najlepszej precyzji podczas obróbki materiału. Można zatem wycinać skomplikowane kształty zawierające także bardzo drobne szczegóły. Cięcie laserowe blachy może odbywać się poprzez obróbkę reaktywną, w której używa się strumienia tlenu lub mieszaniny tlenu z argonem, cięcie z użyciem pęknięć oraz cięcie w stanie ciekłym. Pęknięcia w materiale wytwarza się poprzez doprowadzenie danego kawałka do wysokiej temperatury. Cięcie w stanie ciekłym natomiast stosuje się zwykle podczas obróbki metali z wysokich stopów. 

 

Zalety laserowego cięcia blachy 

Pracownicy firmy Interstal wśród zalet cięcia laserowego wymieniają przede wszystkim precyzję. Metoda ta pozwala na uzyskanie skomplikowanych kształtów, nawet o bardzo małych rozmiarach. Stosowane dzisiaj urządzenia pozwalają na wycinanie otworów o rozmiarach mniejszych niż grubość blachy. Ponadto, poszczególne elementy mogą być produkowane pojedynczo, seryjnie lub masowo. Dzięki ustawieniu odpowiednich parametrów na urządzeniu można wyprodukować pożądaną ilość części, co znacząco wpływa na skrócenie czasu pracy. Cięcie laserowe pozwala na odtworzenie precyzyjnych konturów i kształtów. Materiał obrabiany w ten sposób jest wykorzystywany ekonomicznie. Oznacza to, że zostaje go niewiele w postaci naddatku, który jest produktem ubocznym obróbki. Laser może wycinać poszczególne elementy nawet z najdrobniejszych skrawków. 

 

Blacha poddawana cięciu laserowemu charakteryzuje się wysoką jakością. Powierzchnię są wygładzone, wyrównane i oczyszczone. 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz