Artykuł sponsorowany

Na czym polega konserwacja budynków?

Na czym polega konserwacja budynków?

Każdy budynek wcześniej czy później wymaga konserwacji, a więc niewielkich napraw. Są one niezbędne do tego, aby budowla jak najdłużej zachowała swoją funkcjonalność i była bezpieczna dla swoich użytkowników bądź mieszkańców. Na czym polega w praktyce bieżąca konserwacja budynków? Co należy rozumieć pod tym pojęciem?

Jakie warunki musi spełnić budynek, aby można było przeprowadzić konserwację?

Konserwacja budynków to nic innego jak roboty, które mają na celu utrzymanie sprawności technicznej wszystkich elementów budynku. Prace tego typu wykonywane są w budynku, którego ogólny stan techniczny nie został w żaden sposób pogorszony na skutek codziennej eksploatacji. W ten sposób definiuje się bowiem tzw. bieżącą konserwację budynków. Obejmuje ona tylko drobne naprawy. Konserwacja to nie remont, który jest pojęciem znacznie szerszym. Remont polega bowiem na przywróceniu budynkowi wartości użytkowej, np. sprawności techniczno-ekonomicznej czy funkcjonalności. Poza tym na niektóre prace remontowe trzeba posiadać specjalne zezwolenie. Konserwacja takich zezwoleń natomiast nie wymaga. Konserwacją budynków zajmują się bardzo często firmy budowlane, które na co dzień prowadzą także typowe usługi ogólnobudowlane i remontowe, takie jak firma TSG.

Najczęstsze prace konserwacyjne

Do najczęściej wykonywanych prac podczas konserwacji budynków zalicza się np. usuwanie i zabezpieczanie przed graffiti oraz zanieczyszczeniami, naprawę, zabezpieczanie oraz uszczelnianie dachów, osuszanie budynków i ich fundamentów, a także renowację (dotyczy budynków o znaczeniu historycznym) czy odgrzybianie. Co ciekawe, wybrane budynki należy konserwować tylko pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Dotyczy to przede wszystkim zabytkowych dworków, pałaców, kamienic i tym podobnych. Co więcej, zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad nimi, zabytkiem jest każda nieruchomość bądź rzecz ruchoma, ich zespoły i części, które są dziełem człowieka bądź są związane z jego działalnością i stanowią świadectwo przeszłej epoki lub zdarzenia, których zachowanie należy do interesu społecznego z uwagi na wartość naukową, historyczną oraz artystyczną.

Konserwacja budynków a konserwacja zabytków

Jeśli dany budynek zaliczany jest do zabytków i znajduje się w stosownym rejestrze, wszystkie jego naprawy muszą zostać zgłoszone i przeprowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z możliwością nałożenia kary na właściciela czy zarządcę budynku, który poddany został konserwacji bez uprzedniego zgłoszenia tego faktu. Tym samym okazuje się, że konserwacja budynków wcale nie jest zadaniem prostym i mało skomplikowanym. Wiele w tym przypadku zależy od rodzaju konkretnego budynku i jego stanu.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz