Materiał Partnera

Na czym polega i jakie korzyści niesie ze sobą regularny przegląd kotła gazowego?

Na czym polega i jakie korzyści niesie ze sobą regularny przegląd kotła gazowego?
Obecnie inwestorzy budowlani wiele uwagi poświęcają optymalnemu wyborowi ogrzewania swoich domów. Okazuje się bowiem, że właściwie dobrany system może zapewnić przyzwoite oszczędności finansowe podczas jego eksploatacji. Rozwiązaniem, które wciąż cieszy się ogromną popularnością, jest montaż kotłów gazowych. Technologia ta wymaga jednak przeprowadzania regularnego serwisowania urządzeń. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie prace obejmuje serwis kotłów?


Zasadniczym celem corocznego przeglądu kotłów oraz podgrzewaczy gazowych jest sprawdzenie tego, czy konkretne urządzenie wciąż nadaje się do eksploatacji bez powodowania niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia domowników. Bardzo ogólnie rzecz ujmując, praca serwisanta polega zatem na oględzinach urządzenia i kontroli jego stanu technicznego. Podczas wykonywania tych czynności sprawdza się przede wszystkim sprawność zamontowanych zabezpieczeń oraz funkcjonowanie pozostały komponentów, w tym m.in. czujników. Bacznej analizie poddawana jest również szczelność układu, a także czystość palnika i wymiennika ciepła.

Producenci urządzeń grzewczych bardzo słusznie podkreślają, że sama kontrola działania urządzeń, może okazać się niewystarczająca. Aby zapewnić użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa, do zadań serwisanta należy również przeprowadzenie rzetelnej konserwacji. Polega ona głównie na wyczyszczeniu palnika, podgrzewacza oraz filtrów. W razie zaistnienia takiej konieczności fachowiec wymienia najbardziej wyeksploatowane elementy, wśród których najczęściej znajdują się elektrody zapłonowe oraz anody wymiennika. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Co gwarantuje serwis kotła gazowego?


Nie należy zapominać o tym, iż urządzenia grzewcze narażone są na ogromne obciążenia eksploatacyjne, które wynikają głównie z wysokiej częstotliwości ich użycia. Oznacza to, że kluczem do wydajnego i przede wszystkim bezawaryjnego funkcjonowania systemu, staje się regularny serwis. Jest to w zasadzie jedyny sposób na to, aby uniknąć poważnych problemów. Odpowiednio serwisowane kotły osiągają wyższą sprawność i wydajność, a to z kolei przekłada się na odczuwalnie niższe rachunki za ogrzewanie. Właściwie wyregulowane urządzenia grzewcze emitują także mniej szkodliwych dla środowiska substancji.

Wykonanie usługi serwisowej oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami, choć są one nieporównywalne mniejsze do kosztów, jakie przyjdzie nam zapłacić na ewentualną naprawę całego systemu lub wymianę kotła. Ze względu na ogromną odpowiedzialność oraz konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu, zadania tego mogą podjąć się jedynie doświadczeni specjaliści, do których zdecydowanie zalicza się firma Ekspert prowadzona przez Ireneusza Gatowskiego. Warto również wspomnieć, iż serwisanci posiadający rekomendację producentów kotłów takich jak m.in. Viessmann czy Junkers, mają uprawnienia do przedłużenia gwarancji produktowej.

Opracowanie:
Lubin, Krzemieniecka 20H lok. 13
tel. 508 105 590
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz