Artykuł sponsorowany

Na czym polega i jak przebiega dezynsekcja?

Na czym polega i jak przebiega dezynsekcja?

Nieznośne owady potrafią narobić ogromnych szkód np. w domowym ogródku lub magazynie. Na szczęście są sposoby, aby podjąć z nimi skuteczną walkę. Są to różne metody nazywane ogólnie dezynsekcją. Na czym ona polega, przeczytasz w poniższym artykule.

Czym jest dezynsekcja?

Dezynsekcją nazywamy niszczenie szkodliwych owadów, które są uciążliwe i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie człowiekowi zarówno w gospodarstwach domowych, jak i magazynach, czyli np. komarów, os, much, mrówek, karaluchów, prusaków czy pluskiew. Odbywa się ona za pomocą środków chemicznych, fizycznych, mechanicznych lub biologicznych.

Metody chemiczne i fizyczne

Metoda chemiczna jest najczęściej stosowana. Polega na zastosowaniu specjalnych preparatów do dezynsekcji – insektycydów, które można podzielić na:

  • kontaktowe – paraliżują układ nerwowy i powodują śmierć owada w chwili zetknięcia z jego ciałem,
  • pokarmowe – swoje śmiercionośne działania ujawniają po zjedzeniu ich przez szkodnika.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka chemicznego należy dokładnie zapoznać się z jego przeznaczeniem, ponieważ jest ich na rynku duży wybór – adekwatny do ilości owadów. Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę również bezpieczeństwo ludzi i zwierząt – inne środki zastosujemy w opustoszałych magazynach, a inne w miejscach, w których przechowywana jest żywność – podkreśla właściciel firmy Centrus zajmującej się zabiegami dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji oraz wdrażaniem systemów zabezpieczeń przed szkodnikami.

Metody fizyczne obejmują stosowanie ognia, pary wodnej, gorącego powietrza, a nawet promieniowania ultrafioletowego. Może to być np. steamerowanie, czyli generowanie pary wodnej pod dużym ciśnieniem, które jest wykorzystywane do zwalczania roztoczy kurzu domowego i alergenów oraz likwidacji owadów i ich jaj. Innym sposobem na pozbycie się owadów metodą fizyczną to zastosowanie pieców grzewczych, które równomiernie ogrzewają pomieszczenie przez określony czas w temperaturze pozwalającej na unicestwienie wszelkich stadiów rozwojowych.

Metody mechaniczne i biologiczne

Metody mechaniczne polegają głównie na wytrzepywaniu, wytrząsaniu oraz wyłapywaniu owadów. Jeżeli zalęgły się one w elementach drewnianych, ociosuje się zainfekowaną część zewnętrzną lub usuwa się drewno przerobione przez larwy na mączkę.

Metoda biologiczna jest z kolei bardzo ryzykowna ponieważ wymaga wprowadzenia do środowiska nowego organizmu, co ma trudne do przewidzenia skutki. W przypadku zwalczenia much domowych w pomieszczeniach inwentarskich stosuje się inne muchówki – ofyry, które należą do tej samej rodziny. Oprócz tego wykorzystuje się np. błonówki, które są pasożytami muchy domowej i w końcowym stadium rozwoju zabijają swojego żywiciela. Należy jednak pamiętać, że przedstawiona powyżej metoda biologiczna będzie w pełni skuteczna, gdy zostanie częścią integrowanej metody zwalczania szkodników.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz