Artykuł sponsorowany

Na czym polega i czemu służy audyt energetyczny?

Na czym polega i czemu służy audyt energetyczny?

Audyt oznacza niezależną ocenę badanego przedmiotu w odniesieniu do jego zgodności z normami, przepisami prawa czy wzorcami. Jedną z form takiego badania jest audyt energetyczny, którego przeprowadzenie w każdym budynku mieszkalnym wymagane jest obecnie przepisami prawa budowlanego.  Najlepiej, gdy audyt tego typu wykonywany jest przez znającego się na tym audytora energetycznego.

W jakim celu przeprowadza się audyt energetyczny?

Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego, jaki na właścicieli budynku nakłada ustawowo prawo budowlane, wynika z tendencji do poszukiwania przez nas oszczędności energetycznych w każdej możliwej formie. To efekt kurczących się zasobów naturalnych i coraz większego zagrożenia, jakie produkcja prądu niesie dla środowiska. Wprawdzie intensywnie poszukuje się źródeł energii odnawialnej, jednak korzystanie z paneli solarnych czy elektrowni wiatrowych nie jest jeszcze na tyle opłacalne, aby stały się one powszechne. Skoro nie można więc póki co dostarczyć taniej i neutralnej dla natury energii, konieczne są oszczędności – także w sferze ogrzewania.

Zadaniem audytu energetycznego jest przeprowadzenie dokładnego badania budynku pod kątem izolacji i przepuszczalności cieplnej, a następnie wskazanie problemów, które można rozwiązać z korzyścią dla kieszeni i środowiska. Audyt przeprowadzany przez specjalistyczne firmy, do których zalicza się EgoTerm Doradztwo i Projektowanie Energooszczędne Maciej Konarski, obejmuje szereg precyzyjnych pomiarów oraz wyliczeń, na podstawie których sporządzany jest szczegółowy raport. Określa on parametry techniczne budynku oraz ilość energii niezbędnej do zapewnienia optymalnego ciepła. Zawiera też propozycje rozwiązań wskazujących, jak oszczędniej ogrzewać budynek. W badaniach uwzględnia się bowiem izolację termiczną wszystkich elementów budynku, rodzaj i wydajność instalacji grzewczej, typ okien i drzwi oraz kubaturę domu.

Metody wykonywania audytu energetycznego

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod pomiarów podczas przeprowadzania audytu energetycznego jest termowizja. Specjalna kamera umożliwia dokładne „prześwietlenie” budynku oraz wskazanie wszystkich jego energetycznych niedoskonałości. Nowoczesne urządzenia miernicze pozwalają na oznaczenie temperatur w pomieszczeniach. Na tej podstawie dokonuje się obliczeń różnic pomiędzy wnętrzem i zewnętrznym obszarem domu. Efektem pracy jest wskazanie:

  • dobowego zużycia energii termicznej,
  • średniej temperatury dobowej we wnętrzu budynku,
  • rozkładu temperatur na całym jego obszarze,
  • średniej wydajności kotła grzewczego.

Wskazane wartości stanowią podstawę do planowania modyfikacji systemu grzewczego oraz izolacji termicznej budynku, które pozwolą na korzystną zmianę sytuacji. Audyt energetyczny nie musi być przeprowadzony przez specjalistę, bowiem nie wymagają tego żadne przepisy. Samodzielne wykonanie pomiarów i obliczeń nie może być jednak podstawą do starania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, WFOŚ lub kredytu komercyjnego. Profesjonalny raport zawiera też wyliczenia opłacalności proponowanych modyfikacji, które są pomocne w podejmowaniu decyzji np. o wymianie kotła, okien lub dodatkowym ociepleniu budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz