Artykuł sponsorowany

Na czym polega gwintowanie i kiedy jest wykorzystywane?

Na czym polega gwintowanie i kiedy jest wykorzystywane?

Gwintowanie, określane jako sposób nacinania gwintu, to działanie z zakresu obróbki metali. Służy ono do wytwarzania zarówno gwintów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które dzielą się przede wszystkim na mocujące oraz ruchome, a także ze względu na kształty, w tym płaskie, trójkątne, trapezoidalne itd. Sam proces odbywa się za pośrednictwem specjalnych urządzeń, najczęściej w profesjonalnych zakładach zajmujących się obróbką metali.

Metoda gwintowania – jak się ją wykonuje?

Współcześnie do tego celu stosuje się wyspecjalizowane maszyny, które usprawniają ten proces, czyniąc go ponadto bezbłędnym i niezawodnym. Najczęściej używane są do tego tokarki, frezarki oraz specjalne szlifierki przeznaczone do wykonywania gwintów. Jedną z metod jest także obróbka plastyczna opierająca się na wygnieceniu w materiale.

Jak należy ręcznie gwintować otwory?

Gwintowanie rozpoczyna się od wywiercenia otworu we właściwym, wyznaczonym uprzednio miejscu, a aby proces przebiegał prawidłowo, ważne jest także posmarowanie miejsca przeznaczonym do tego celu olejem. Po umocowaniu gwintowników, należy je pionowo ulokować w otworze i wykonać kręcenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Specjaliści zalecają także, aby w trakcie kręcenia wykonywać drobne korekty w kierunku odwrotnym, by w sposób skuteczniejszy wykonać otwór.

Jakich błędów nie należy popełniać?

Gwintowanie, jeśli decydujemy się na jego samodzielne wykonywanie, może nie przynieść oczekiwanego efektu, szczególnie jeśli nie weźmiemy pod uwagę kilku kroków. Problemem może okazać się zarówno zbyt szeroki, jak i zbyt krótki gwint. Przyczyn tego zjawiska może być kilka, a jedną z nich jest nieodpowiedni skok, zbyt silne prowadzenie urządzeń, a także niewystarczające naprężenie elementów. Często zdarza się także pęknięcie wycinanego przez nas otworu, a powodem może być nieprawidłowo dobrany gwintownik. Jeśli chcemy uniknąć tego typu wad, proces gwintowania możemy zlecić firmom zewnętrznym zajmującym się obróbkami ślusarskimi. Jedną z nich jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe należące do Andrzeja Sawickiego, które działa na terenie Warszawy oraz okolic i specjalizuje się w profesjonalnej obróbce metali. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych narzędzi przez takie firmy, nie musimy obawiać się pomyłek, a proces zostanie wykonany w pełni profesjonalnie.

Gwintowanie, choć wraz z nabieraniem praktyki staje się coraz prostsze, to ze względu na wiedzę wymaganą w tym obszarze, zazwyczaj zlecane jest zewnętrznym przedsiębiorstwom, które zajmują się jego profesjonalnym wykonywaniem.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz