Materiał Partnera

Na czym polega gięcie blach?

Na czym polega gięcie blach?

Elementy metalowe są wszechstronnie wykorzystywane w przemyśle. Zanim jednak będzie można stworzyć z nich produkt finalny, należy wcześniej zadbać o ich odpowiednią obróbkę. Jedną z najczęściej stosowanych metod obróbki metali jest gięcie. Dotyczy ono głównie blach. Proces gięcia blach przeprowadzany jest w wyspecjalizowanych zakładach rzemieślniczych. W jakim celu się go stosuje?

Jak wygina się blachy?

Proces wyginania blach zwykle składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest gięcie sprężyste, które polega na przyłożeniu momentu gnącego powyżej granicy sprężystości obrabianego elementu blaszanego. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde gięcie powoduje trwałą zmianę. Jeśli siła nacisku na materiał jest zbyt niska, to po jej ustąpieniu blacha wróci do swojego pierwotnego kształtu. Granicę sprężystości danego materiału określa się na podstawie wieloletniej praktyki. Każda blacha nieco inaczej reaguje na gięcie sprężyste.

Kolejnym etapem obróbki jest gięcie plastyczne. W jego wyniku blacha uzyskuje pożądany kształt bez utraty spójności materiału, z którego ją wykonano. Jak informuje specjalista z firmy MTech – do gięcia plastycznego elementów metalowych wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, takie jak prasy krawędziowe, walce, przeciągarki czy giętarki. Grube blachy najczęściej obrabia się na gorąco, natomiast drobniejsze elementy można kształtować na zimno. Dopełnieniem opisanych wyżej etapów jest dotłaczanie.

Do czego służą ukształtowane blachy?

Blacha jest materiałem o dużej wytrzymałości i ponadprzeciętnej odporności na czynniki zewnętrzne. Odpowiednio ukształtowane blachy są towarem pożądanym przez wiele branż przemysłowych. Stosuje się je między innymi do tworzenia dachów (blachodachówki, blacha trapezowa), wiat, przystanków i innych tego typu konstrukcji.

Gięte blachy pełnią funkcję rynien, parapetów czy okapników. Często wykorzystuje się je również do produkcji stolarki drzwiowej i okiennej. Z giętych blach korzysta cały przemysł motoryzacyjny, kolejowy, stoczniowo-okrętowy i firmy specjalizujące się w budowie maszyn. Na takie wyroby zapotrzebowanie zgłaszają też zakłady specjalizujące się w produkcji sprzętów AGD.

Jakie inne materiały można giąć?

Giąć można nie tylko blachy, ale też inne elementy metalowe zbudowane z aluminium, miedzi, mosiądzu czy stopów. Jeżeli o stopach mowa, to najczęściej gięciu poddaje się stal szlachetną i zwykłą. Ta ostatnia składa się z żelaza i domieszki węgla, z kolei stal szlachetną tworzy się z żelaza, węgla i domieszek takich metali jak np. chrom lub nikiel. Niektóre zakłady rzemieślnicze podejmują się gięcia drewna oraz tworzyw sztucznych.

Opracowanie:
Grochowe 113A
tel. 576 280 272
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz