Materiał Partnera

Na czym polega gięcie blach

Na czym polega gięcie blach

Gięcie blach jest jednym z podstawowych procesów obróbki, którym poddawane są różne materiały metalowe, w tym przypadku chodzi o blachy. Bardzo często, aby pasowały one do konkretnej konstrukcji, muszą być wygięte pod odpowiednim kątem, zatem, w tym celu musi zostać użyta odpowiednia siła, która pozwoli na zmianę dotychczasowego kształtu konkretnej blachy. Sprawdź, na czym polega gięcie blach.

Czym jest gięcie blach

Gięcie jest metodą plastycznej obróbki blachy. Na skutek działania odpowiedniej siły, następuje zmiana krzywizny blachy, jednak co jest najważniejsze - bez zmiany właściwości materiałów. W procesie gięcia blach wyróżniamy:

  • gięcie plastyczne - polega na wywieraniu nacisku na blachę, który jest większy, a dzięki temu powoduje stałą zmianę krzywizny,
  • gięcie sprężyste - gięcie to nie powoduje stałego zgięcia blachy, w momencie, gdy nacisk zostanie usunięty, blacha odzyskuje swój pierwotny kształt, bez zmian,
  • dotłaczanie - proces ten polega na dociskaniu arkusza blachy, arkusz musi być dociskany aż do momentu, w którym uzyska określony, oczekiwany kształt.

Zastosowanie każdej z tych metod uzależnione jest od potrzeb oraz założeń indywidualnych projektu. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. P.P.H.U Prod-Masz, aby zaopatrzyć się w niezbędne maszyny do obróbki blach.

Gięcie blach w technologii CNC

Nowoczesne prasy krawędziowe oferują wiele korzyści wynikających z ich użytkowania. Większość z nich posiada minikomputer CNC, który pozwala w łatwy sposób zaprogramować cały proces produkcyjny, minimalizując udział człowieka. Dzięki temu, możemy wykluczyć ryzyko popełnienia błędu ale również zaprogramowanie całej serii produkcji. Elementy które powstały w wyniku pracy krawędziarek CNC mogą być nie tylko nietypowe oraz wymagające, ale również w pełni powtarzalne. Prasom krawędziowym CNC nie sposób również odmówić dokładności oraz precyzji, z jaką wykonuje kolejne, seryjne elementy. W przypadku grubych blach, gięcie odbywa się na gorąco, zaś w przypadku cieńszych, bardziej plastycznych materiałów - na zimno, metodą ręczną. Technologia CNC jest rewolucją w sektorze obróbki metali. Wykorzystywana jest nie tylko przez prasy krawędziowe, ale także inne urządzenia, takie jak np. frezarki, elektrodrążarki czy nawet tokarki. Obróbka CNC umożliwia nam szybkie, a przy tym naprawdę precyzyjnie wykonanie skomplikowanych, nawet bardzo niestandardowych i trudnych do wykonania kształtów. Bez wątpienia warto zacząć z niej korzystać, ułatwia nam naprawdę wiele.

Opracowanie:
Żalno, Kolejowa 8 lok. c
tel. 605 220 093
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz