Materiał Partnera

Na czym polega gięcie blach?

Na czym polega gięcie blach?

Blachy wykorzystywane są jako pokrycie dachowe wielu budynków – zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej. Jak wiadomo każdy budynek i każdy dach jest inny, w związku z czym konieczna jest obróbka blachy – między innymi jej gięcie. W jaki sposób wykonywana jest ta czynność i na co muszą zwrócić uwagę specjaliści, aby materiał zachował wszystkie swoje właściwości?

Gięcie blachy i innych materiałów metalowych

Proces gięcia blachy zbliżony jest do gięcia innych materiałów metalowych wykorzystywanych w różnych obszarach przemysłu. Z wykorzystaniem podobnych działań można giąć między innymi:

  • pręty,
  • druty,
  • metalowe rury.
Jak zauważa specjalista z firmy Farma Tech Przedsiębiorstwo produkcyjno-serwisowe Spółka z o.o.: W zależności od rodzaju materiału, który ma być poddawany gięciu, stosowana jest odpowiednia maszyna. Zasadniczo w przemyśle wykorzystywane są trzy metody gięcia blachy oraz innych metali. Coraz częściej jednak gięcie blachy wykonywane jest przy użyciu prasy CNC, która sterowana jest komputerowo – dodaje.

Proces gięcia blachy – krok po kroku

Proces gięcia blachy przeprowadzany jest w kilku etapach, a każdy z nich jest ważny
i pozwala zachować wszelkie właściwości materiału. Pierwszym krokiem jest wykonanie tak zwanego gięcia sprężystego. Następnie konieczna jest plastyka materiału, a zakończenie stanowi dotłaczanie blachy. Podobnie jak w przypadku innych materiałów metalowych, tak samo gięcie blachy może być wykonywane na dwa sposoby:

  • na ciepło,
  • na zimno.

Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od grubości materiału poddawanego obróbce. Cieńsze blachy mogą być poddawane obróbce na zimno, grubsze wymagają zastosowania zdecydowanie wyższej temperatury, aby materiał stał się bardziej plastyczny.

Dlaczego prasa CNC wykorzystywana jest do gięcia blachy?

Nowoczesne urządzenie, jakim jest wspomniana już prasa CNC, wpływa na zdecydowanie większą precyzję. Przekłada się to na jakość gotowych materiałów, które prezentują się bardziej estetycznie. Ponadto jest to także ułatwienie w procesach produkcyjnych na dużą skalę. Raz zaprogramowana maszyna jest w stanie obsłużyć wiele arkuszy blachy, powtarzając te same ruchy – dzięki temu pomiędzy poszczególnymi produktami z tej samej partii nie występują żadne różnice. Jest to o wiele trudniejsze do uzyskania w przypadku tradycyjnej obróbki blachy, która nie należy do najłatwiejszych zadań. Zastąpienie człowieka nowoczesną prasą CNC eliminuje możliwe błędy, które do tej pory mógł popełnić pracownik w wyniku zbyt dużego obciążenia pracą.

Gięcie blachy warto powierzać profesjonalnym firmom, które mają specjalistyczny sprzęt i są w stanie sprostać nawet największym wymaganiom klientów. W ten sposób można mieć pewność, że przedsiębiorstwo zapewni profesjonalny produkt wykonany z dbałością
o najmniejsze detale. Tylko zakup blachy giętej w sprawdzonej firmie sprawia, że można mieć pewność co do jej jakości oraz zachowania wszelkich właściwości.


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz