Artykuł sponsorowany

Na czym polega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Na czym polega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Każda inwestycja budowlana to wieloetapowe przedsięwzięcie, wymagające zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin. Istotną rolę odgrywają geodeci, którzy muszą pojawić się na placu jeszcze przed rozpoczęciem robót, ale również po ich zakończeniu. To oni odpowiadają za wykonanie inwentaryzacji powykonawczej, która umożliwia weryfikację zgodności obiektu z projektem oraz przekazanie go do użytku.

Czym jest inwentaryzacja powykonawcza?

Inaczej określa się ją również jako geodezyjny pomiar powykonawczy, który przeprowadza się zarówno w odniesieniu elementów podziemnych obiektu oraz uzbrojenia terenu, jak i części budynku znajdującego się nad gruntem. Cel tego rodzaju czynności to zebranie aktualnych danych, które dotyczą rozmieszczenia przestrzennego samej budowli, a także składników zagospodarowania działki. Chodzi przede wszystkim o ich usytuowanie w pionie oraz poziomie, co powinno odpowiadać wynikom pomiarów przeprowadzonych przed rozpoczęciem inwestycji. Takie działania należy zlecić uprawnionym geodetom, na przykład z firmy MT-Geodezja z Gdyni. Inwentaryzacja odbywa się po zakończeniu prac budowlanych lub w przypadku przyłączy i sieci instalacji podziemnych przed ich zasypaniem. Jest konieczna do tego, aby oddać budynek do użytku.

Jakie są rodzaje pomiarów powykonawczych?

W związku z wymienionymi wyżej obiektami, które podlegają tego rodzaju kontroli geodezyjnej, pomiary dzieli się na dwa typy. Pierwszy z nich to pomiar bieżący, który dotyczy obiektów zanikających, czyli sieci wodno-kanalizacyjnej, elektroenergetycznej oraz gazowej. Przed ich zasypaniem lub zabetonowaniem muszą zostać naniesione na mapę zasadniczą terenu, a jest to konieczne ze względu na wydanie protokołu odbioru poszczególnych przyłączy, czy też informacji o zgodności usytuowania danego elementu z projektem zagospodarowania terenu. Drugi rodzaj to pomiary końcowe, które obejmują budynki po zakończeniu prac oraz pionowe ukształtowanie terenu, zmienione w trakcie prowadzenia inwestycji. Skutkują one powstaniem mapy oraz szkicu sytuacyjnego. Na drugim geodeta umieszcza informację i zgodności bądź jej braku inwentaryzowanego obiektu z projektem.

Co zawiera geodezyjna dokumentacja powykonawcza?

Rezultatem przeprowadzonych czynności jest powstanie operatu geodezyjnego wraz z dokumentacją geodezyjno-kartograficzną. Pierwszy zawiera wszystkie dane geodezyjne pozyskane na każdym etapie budowy, od prac przygotowawczych – tyczenia, aż po omawianą inwentaryzację. Z kolei drugi dokument to zbiór informacji, które pozwolą na naniesienie zmian na mapie zasadniczej, stąd też oryginał musi zostać przekazany do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a kopia kierownikowi budowy. Takie materiały stanowią również punkt odniesienia do późniejszych pomiarów, jeśli dany obiekt podlega okresowym badaniom geodezyjnym przemieszczeń i odkształceń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz