Materiał Partnera

Na czym polega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Na czym polega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Geodeta pełni ważną funkcję przed oddaniem budynku do użytku, gdyż wystawia dokumenty niezbędne do zawiadomienia o ukończeniu budowy. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza musi zostać przeprowadzona zarówno w budynkach użytkowych, jak i w mieszkalnych. Na czym konkretnie polega ten etap prac? Dowiedz się więcej, jakie informacje zawierają dokumenty, które należy obowiązkowo przedstawić nadzorowi budowlanemu.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza – kiedy trzeba ją wykonać?

Należy podkreślić, że geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza to obowiązkowy etap budowy, który wykonuje się w momencie gromadzenia dokumentacji do zakończenia prac i oddania budynku do użytku. Ze względu na to, że przepisy nie precyzują, kiedy działania te powinny zostać wykonane, to geodeta zazwyczaj dokonuje ich wtedy, gdy na budowie bryła budynku została już postawiona oraz gdy wykonane są wszystkie przyłącza. Warto jednak podkreślić, że proces gromadzenia dokumentów jest długotrwały i aby odbiór obiektu odbył się bez opóźnień i innych problemów, warto zorientować się ich kwestii wcześniej i jak najszybciej rozpocząć kompletowanie wniosku.

Na czym konkretnie polega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza wykonywana np. przez Zakład Usług Geodezyjno-Kartograficznych "GEOPROJEKT" z Rabki-Zdroju i polega na sporządzeniu mapy odbioru. W odróżnieniu od mapy do celów projektowych, ten dokument zawiera wszystkie elementy, które zostały wykonane na budowie. W praktyce oznacza to, że geodeta wskazuje na mapie nie tylko posadowienie budynku, ale również przyłącza prądu, wody oraz gazu. Ponadto, na mapie zaznacza też sposób odprowadzania ścieków. Warto podkreślić, że do stworzenia mapy specjalista przeprowadza dokładne pomiary – oprócz budynku i przyłączy mierzy także ogrodzenie, tarasy oraz wszystkie powierzchnie utwardzone (np. parking). Geodeta sprawdza także elementy podziemnego uzbrojenia budowy. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza zakłada sprawdzenie, czy realizacja odpowiada wytycznym zamieszczonym w projekcie budynku. Dokumenty sporządzone przez specjalistę udostępniane są wydziałowi dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a kopia mapy jest także dostarczana do właściciela inwestycji. Dzięki tej dokumentacji inwestor może złożyć mapę powykonawczą wraz z pozostałymi dokumentami do urzędu i odebrać obiekt budowlany. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz