Artykuł sponsorowany

Na czym polega frezowanie przewodów kominowych?

Na czym polega frezowanie przewodów kominowych?

Frezowanie przewodów kominowych jest istotną czynnością, którą należy wykonać, gdy m.in. wymienia się piec, montuje wkład zabezpieczający bądź kominiarz stwierdził, że ciąg kominowy nie działa poprawnie. Na czym konkretnie polega ten proces i czy jest inwazyjny? Dowiedz się, w jaki konkretnie sposób frezowanie komina pomaga pozbyć się sadzy, brudu i innych zanieczyszczeń. 

Frezowanie przewodów kominowych – na czym polega?

Frezowanie kominów, nazywane także skrawaniem kanału kominowego, to proces polegający na powiększeniu przekroju komina. Dzięki zwiększeniu średnicy przewodu kominowego, bez względu na to, czy jego przekrój jest okrągły, kwadratowy czy prostokątny, przepływ spalin przebiega sprawniej. Frezowanie przewodów kominowych możliwe jest dzięki użyciu frezarki, którą rozwierca się komin od środka. Aby uniemożliwić ewentualne szkody, kominiarz wykonuje frezowanie stopniowo i najczęściej powiększa w ten sposób przekrój o 160, 180, 200 i 225 mm. Warto podkreślić, że tego typu frezowanie kominów (np. przez firmę RAFMAR z Radzionkowa) jest w pełni nieinwazyjne i nie wymaga rozbierania elementów ścian i sufitów. Nie należy również obawiać się, że pył, który tworzy się podczas frezowania dostanie się do pomieszczeń, gdyż w trakcie trwania prac, otwory zostają zabezpieczone. Tym samym poprzez czyszczenie mechaniczne sadzy szklistej, brudów, wpływów i warg zaprawy następują poprawa ciągu kominowego, funkcjonowania wentylacji budynku oraz całego systemu grzewczego. Oprócz tego frezowanie kominów jest procesem szybkim, o niskim poziomie zanieczyszczeń zewnętrznych budynku, dzięki któremu można pozbyć się wielu problemów związanych z poprawnym działaniem komina.

Kiedy kominiarz powinien wykonać frezowanie przewodu kominowego?

Naprawa komina polegająca na jego frezowaniu powinna zostać przeprowadzona przede wszystkim wtedy, gdy komin nie ma właściwego ciągu lub jest nieszczelny. Frezowanie przewodów kominowych zalecane jest także podczas wymiany pieca np. na piec gazowy lub olejowy. W takich przypadkach przewód kominowy powinien być szeroki, dlatego też komin, w którym zalegają sadze, brud i inne zanieczyszczenia będzie wymagał frezowania. Ponadto, wykonuje się je także wtedy, gdy do wnętrza przewodu chce się zamontować wkład zabezpieczający. Tego typu uzbrojenia stają się obecnie popularne, dlatego frezowanie kominów to częsta usługa kominiarska. Warto podkreślić, że takie działania są także podejmowane w celu realizacji restrykcyjnych przepisów np. związanych z ochroną środowiska.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz