Artykuł sponsorowany

Na czym polega frezowanie metalu?

Na czym polega frezowanie metalu?

Frezowanie metalu to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych metod obróbki tego materiału, z której korzysta obecnie wiele firm. Dzięki niej wybrany element może przybrać dowolny kształt. Co więcej, proces obróbki wpływa także na jego rozmiar, a czasem nawet właściwości. Sprawdź, co dokładnie wyróżnia frezowanie metalu i jak realizuje się tę technikę – krok po kroku.

 

Jak w praktyce wygląda proces frezowania metalu?

Głównym założeniem prac związanych z frezowaniem metalu jest poddanie materiału specjalnej obróbce, podczas której dochodzi do stopniowego skrawania wybranych części, aby w ostateczności uzyskać pożądany efekt. Jak zaznaczają specjaliści z takich firm jak BEGO-STAL S.C., frezowanie może być stosowane nie tylko do metalu. Metoda ta sprawdza się również w przypadku:

  • drewna,

  • szkła,

  • aluminium.

Cały proces polega na wprowadzeniu w ruch narzędzia odpowiedzialnego za skrawanie materiału. Ruch może być obrotowy lub posuwisty – zależnie od planowanego efektu należy wybrać odpowiednią metodę. Końcówka wprawiona w ruch zagłębia się w obrabianym kawałku materiału, zdejmując z niego jego nadmiar w postaci charakterystycznych wiór.

 

Jakie są rodzaje frezowania metali?

Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń, wgraniu oprogramowania oraz projektu do maszyny przy kontroli operatora, możliwe jest uzyskanie praktycznie dowolnego kształtu oraz innych parametrów. Dużym udogodnieniem jest również powtarzalność samego procesu, pozwalająca na uzyskanie wielu identycznie wykonanych przedmiotów. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się dwie metody, najczęściej wykorzystywane przy frezowaniu metalu.

Frezowanie przeciwbieżne jest metodą, w której krawędź odpowiedzialna za wykrawanie porusza się przeciwnie do przesuwania się materiału. Końcówka tnąca początkowo może ślizgać się po metalu, jednak stopniowo dociskana zaczyna wykrawać zaprogramowany wzór. Wadą tego rozwiązania jest mniejsza estetyka, gdyż miejsce frezu jest widoczne.

Drugim sposobem obróbki jest frezowanie współbieżne metalu. W tym przypadku końcówka odpowiedzialna za wycinanie obraca się w tym samym kierunku co element skrawany. Pozwala to na utrzymanie jej w dobrym stanie przez znacznie dłuższy czas eksploatacji. Metoda ta umożliwia również znacznie głębsze frezowanie. Obecnie najpopularniejszą oraz najczęściej stosowaną metodą w przypadku metalu jest frezowanie przeciwbieżne. Pomimo kilku niewielkich wad tego rozwiązania, pozwala ono na uzyskanie najlepszych efektów wizualnych, które docenia większość klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz