Artykuł sponsorowany

Na czym polega frezowanie kominów i kiedy się je wykonuje?

Na czym polega frezowanie kominów i kiedy się je wykonuje?

Frezowanie komina jest nieinwazyjną, mechaniczną metodą powiększania średnicy wewnętrznej przewodu kominowego w celu poprawienia jakości procesu spalania lub w przypadku wymiany kotła grzewczego na nowy. Proces ten obywa się przy użyciu specjalnej głowicy frezującej, która szlifuje warstwę materiału, z którego zbudowany jest komin. Pozwala ona w wielu przypadkach uniknąć konieczności budowania nowego komina i naruszania konstrukcji budynku.

Na czym dokładnie polega frezowanie komina i kiedy warto je wykonać?

Frezowanie komina jest zaliczane do nieinwazyjnych metod powiększania średnicy przewodów kominowych, przez które wydostają się spaliny. Do jego przeprowadzenia używa się specjalnej frezarki do kominów, podłączonej do agregatu. Głowica ze szczotką drucianą oraz łańcuchami wprowadzana jest w ruch obrotowy i opuszczana zostaje w głąb komina. Warstwa wyścielająca komin od wewnątrz zostaje usunięta w wyniku stopniowego szlifowania wraz z różnymi silnie przylegającymi zanieczyszczeniami, które częstokroć trudno było usunąć w toku tradycyjnego czyszczenia i udrażniania przewodu kominowego. Frezowanie komina jest to bardzo dobrą alternatywą dla konieczności budowy nowego przewodu kominowego.

Budynki mieszkalne, jak np. kamienice bardzo często wymagają modernizacji instalacji ogrzewania, ale niekonieczne można naruszać konstrukcję dachową. Jest to również szczególnie przydatne dla budynków zabytkowych, w których kominy miały bardzo często przekrój kwadratowy. W przypadku wymiany kotła grzewczego na nowy, również pojawia się konieczność modernizacji komina, gdyż wymagana jest jego większa średnica, którą można uzyskać właśnie poprzez frezowanie. Przydaje się ono również do przygotowania odpowiedniej przestrzeni do zastosowania specjalnych wkładów kominowych ceramicznych lub żaroodpornych do niskotemperaturowych nowoczesnych urządzeń grzewczych. Im większą moc ma kocioł, który będzie montowany w modernizowanym budynku, tym większą średnicę powinien posiadać przewód kominowy.

Jakie korzyści niesie ze sobą frezowanie komina?

Proces frezowania komina dokładnie wygładza wewnętrzną warstwę przewodu i sprawia, że znacząco poprawia się ogólny ciąg, efektywność i wydajność procesu spalania, a smoła jest w dużo mniejszym stopniu zatrzymywana na jego ściankach. Taki stan rzeczy wpływa na polepszenie się bezpieczeństwa budynku, chroniąc przed zagrożeniem pożarowym. Należy pamiętać, że frezowanie można wykonać jedynie w przypadku dobrego stanu technicznego komina do 1/3 grubości muru w zależności od materiału z jakiego jest on wykonany.

Warto również wspomnieć, że frezowanie poprawia szczelność komina i usuwa wszelkie drobne pęknięcia, powstałe w wyniku wcześniejszej eksploatacji. Frezowanie komina musi zostać wykonane przez specjalistów, którzy posiadają właściwe umiejętności i doświadczenie, jak Zakład Kominiarski Porąbka Grzegorz z miejscowości Rydułtowy w województwie śląskim. Profesjonalni kominiarze wiedzą, jak dostosować wiercenie do materiału z jakiego komin został wymurowany, a także w jaki sposób wykonać powiększanie średnicy, aby nie uszkodzić jego konstrukcji. 

Opracowanie:
Rydułtowy, gen. Maczka 42
tel. 507 037 479
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz