Artykuł sponsorowany

Na czym polega działanie sieci światłowodowych?

Na czym polega działanie sieci światłowodowych?
Pokolenie urodzone u schyłku PRL pamięta jeszcze dobrze czasy, gdy z Internetem łączono się za pomocą połączenia telefonicznego. Wtedy trzeba było wybrać - albo rozmawiamy przez telefon, albo korzystamy z sieci. Dziś ten problem nie istnieje, ze względu na powszechny szybki przesył danych za pomocą smartfona lub sieci światłowodowej. O ile większość osób rozumie, jak działa sieć LTE, to światłowód stanowi większą zagadkę. 

Czym jest światłowód? 

To przezroczysty przewód, stworzony z włókna szklanego. Jest nośnikiem informacji, a ich przesyłanie odbywa się za pomocą - jak sama nazwa wskazuje - światła. Tak naprawdę, światłowody istnieją już od lat siedemdziesiątych, jednak dopiero od niedawna za ich pomocą łączymy się z siecią. 

Dlaczego jest to tak nowatorskie rozwiązanie? 

Światło jest nośnikiem danych w przewodach. Pozwala na transfer danych dochodzących nawet do trzech terabitów na sekundę. Dzięki temu istnieje możliwość transferu informacji między kontynentami. To jednak nie wszystko. Wprawdzie eksperymenty nad tą technologią nadal trwają, ale wyniki są niesamowite. W warunkach, nazwijmy to, “laboratoryjnych”, prędkość wysyłania i pobierania wynosiła nawet siedemdziesiąt cztery terabity na sekundę. To imponująca szybkość, pozwalająca zapełnić w minutę sześć setek dysków pobranymi plikami. Oczywiście, w domowych warunkach pliki zapiszemy w granicach tysiąca megabajtów na sekundę - jednak i to jest świetnym wynikiem. 

Jakie to wygląda w praktyce? 

Między innymi, dzięki światłowodowi mamy stały dostęp do wysokiej jakości multimediów. Serwisy streamingowe, udostępniające online filmy w rozdzielczości 4K nie będą żadnym wyzwaniem. Jednak samo doprowadzenie światłowodu nie wystarczy. Do idealnego zestawu będziemy potrzebowali również komputera o odpowiedniej specyfikacji oraz routera, pozwalającego na transfer danych do 1000 Mbps.

Jak zaopatrzyć się w światłowód? 

Sieć światłowodowa jest coraz powszechniejsza w Polsce. Jednak nadal zdarzają się miejsca, gdzie przewody są po prostu niedociągnięte. Z pomocą przychodzą specjalistyczne firmy, takie jak Przedsiębiorstwo Robót Technicznych Kaliszczak, które zawodowo zajmują się pracą związaną ze światłowodami. Co więcej, fachowcy od telekomunikacji nie tylko pomogą w samym dostępie do światłowodu, ale również zajmą się późniejszymi ewentualnymi naprawami. Z ich pomocą, możemy zapomnieć o irytującym, powolnym łączu. W tym momencie śmiało możemy powiedzieć - “przyszłość jest dziś”. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz