Artykuł sponsorowany

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Jeśli jesteś właścicielem auta w automacie i potrzebujesz wymienić olej w skrzyni biegów, koniecznie zapoznaj się z różnicami dynamicznej i statycznej metody. Zwłaszcza z ich korzyściami dla skrzyni biegów, której sprawne działanie jest kluczowe dla sprawności samochodu. Metody te różnią się od siebie zasadniczo. Dynamiczna metoda jest droższa, ale zapewnia sprawnie działającą ASB.

Specjalista z MP Serwisu Samochodowego z Chorzowa mówi: dynamiczna wymiana oleju w pełni serwisuje automatyczną skrzynię biegów. Usuwa resztki starego oleju, chroni podzespoły skrzyni i układu chłodzenia przed uszkodzeniem w wyniku zatarcia i korozji.

Jak często wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Olej w skrzyni biegów łagodzi tarcie oraz chłodzi podzespoły rozgrzane pracą, chroni metalowe części przed korozją i utrzymuje całość w czystości. Właściwy poziom oleju dobrej jakości sprawia, że automatyczna skrzynia biegów, ale ta manualna również działają bezawaryjnie. Olej w skrzyni należy wymieniać średnio co 50 tys. km lub co 5-6 lat. Zużyty będzie przejawiał się szarpnięciami i oporem przy zmianie biegów. Niestety, jeśli zauważysz te symptomy, może się okazać, że jest już za późno i elementy skrzyni biegów uległy degeneracji. Skrzynię można regenerować, jednak są to koszty dalece przewyższające wymianę oleju, która powinna być standardowym punktem na liście działań serwisujących samochód. Wielu właścicieli aut dba o wymianę oleju w silniku, niestety zaniedbując skrzynię biegów. Zazwyczaj jest to wynikiem ograniczania kosztów. To mylne podejście może unieruchomić samochód na długi czas. Nie bądź jak inni, wymień olej w swojej skrzyni. Jaka metoda wymiany oleju będzie najlepsza?

Czy dynamiczna wymiana oleju jest lepsza od statycznej?

Wyróżnia się dwie metody wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów – statyczną i dynamiczną. Ta pierwsza jest prosta – odkręcasz korek, wypuszczasz olej, wlewasz świeży i po sprawie. Łatwe, prawda? Jednak nie do końca skuteczne. Spuszczanie oleju ze skrzyni w taki sposób sprawia, że jego resztki pozostają w środku. Czyli niby wymieniasz olej, ale tak nie do końca. Pozostawienie starego oleju poskutkuje szybszym zużyciem nowego – a więc szybciej zapłacisz za kolejną wymianę. ASB Twojego samochodu nie będzie najlepiej chroniona. Dlatego o wiele lepiej sprawdza się dynamiczna wymiana oleju, która polega na  oczyszczeniu podzespołów skrzyni biegów z resztek starego oleju. Po spuszczeniu starego oleju, do skrzyni wpuszczany jest nowy. Następnie rozszczelnia się układ chłodzenia skrzyni biegów, w celu usunięcia wprowadzonego wcześniej płynu przy uruchomionym silniku. Czynność powtarza się do momentu, aż usuwany przez rozszczelniony układ olej będzie czysty. Dzięki temu wszystkie zakamarki skrzyni są oczyszczane ze zużytego oleju. Jak widzisz, różnica między dynamiczną a statyczną metodą wymiany oleju jest zasadnicza. Dynamiczna wymiana oleju powinna być wykonana przez profesjonalistów w serwisie samochodowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz