Artykuł sponsorowany

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Obsługa automatycznej skrzyni biegów jest podczas jazdy niesamowicie komfortowa. Wielu kierowców ceni sobie ten podzespół za gwarantowanie płynności zwiększania mocy obrotowej. Niestety za komfort użytkowy trzeba „płacić”. Mowa o konieczności stosunkowo częstego regenerowania automatycznych skrzyń biegów, które częściej niż te manualne ulegają usterkom drogim w naprawach. Jeśli jednak okresowo dokonujesz przeglądy i stawiasz na tzw. dynamiczną wymianę oleju, nie masz się o co martwić!

Wymiana oleju kiedyś…

Wymiana oleju ATF w automatycznych skrzyniach biegów wyglądała kiedyś – i nadal wygląda w niektórych zakładach – inaczej niż obecnie. Mowa o tzw. metodzie statycznej wymiany oleju. Za nią uznaje się nic innego jak czynność odkręcenia korka spustowego, spuszczenie starego oleju, a następnie uzupełnienie skrzyni biegów o nowy olej. Zalety? Przede wszystkim prostota tejże metody i błyskawiczność jej przeprowadzania. Wady? Tu spotkać się można z wieloma negatywnymi skutkami statycznej wymiany, uznawanej przez niektórych za wymianę częściową. Jak dowodzą różne testy, mechanicy i konstruktorzy, przy statycznej wymianie oleju część płynu motoryzacyjnego pozostaje w podzespole. To powoduje zmieszanie się z tym całkowicie nowym, tworząc mało wydajną dla skrzyni biegów mieszankę. Podzespół w ten sposób szybko się zanieczyszcza, a cząstki stałe mogą ulec podczas jazdy nawet spaleniu. Uszkodzenie skrzyni biegów jest zatem w takim przypadku bardzo łatwe.

Wymiana oleju dziś…

Obecnie wiele nowoczesnych zakładów motoryzacyjnych, które specjalizują się przede wszystkim w serwisie skrzyń biegów – przykładem jest warsztat OVERDRIVE SERVICE – oferują tzw. dynamiczną wymianę oleju. Jest to bardzo złożony i różnorodny sposób. W uproszczeniu polega ona na wykorzystaniu specjalnych automatów, które podpinane są do układu chłodzenia automatycznej skrzyni biegów. To właśnie te urządzenia mają za zadanie odseparować stary olej oraz podać dokładnie tyle nowego płynu, ile spuszczono starego. W ten sposób unika się zarówno mieszania ze sobą oleju starego i nowego, jak i zapowietrzenia pompy, co było charakterystyczne przy pierwszych technologiach dynamicznej wymiany. Obecnie ta jest nie tylko stosunkowo szybka, ale także proekologiczna i atrakcyjna cenowo – nie dochodzi bowiem do marnotrawstwa bądź co bądź drogiego oleju. Podkreślić warto również jeden ważny zabieg nowoczesnych automatów. Mowa o funkcji płukania skrzyni biegów. Pozwala to usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia, mogące w przyszłości wpłynąć na uszkodzenie automatycznej skrzyni biegów. Specjalne filtry wyłapujące umożliwiają zatem przeprowadzenie podstawowej czynności regeneracji podzespołu. Dłuższa jego sprawność przy najwyższych fabrycznych własnościach, zapewniona! 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz