Materiał Partnera

Na czym polega diagnostyka układów common rail?

Na czym polega diagnostyka układów common rail?

Nierówna praca silnika diesla można oznaczać, że konieczna jest diagnostyka wtryskiwaczy common rail. Ta czuła aparatura efektywnie dostarcza paliwo do komory spalania, ale wskutek awarii lub zanieczyszczenia daje negatywne efekty podczas jazdy. Kontrole pompy i wtryskiwaczy common rail są przeprowadzana za pomocą testerów, a w niektórych przypadkach konieczny jest demontaż i sprawdzenie ich na stole probierczym.

Awarie w systemie common rail

Wtrysk w dieslu jest sterowany elektronicznie i zachodzi pod dużym ciśnieniem. Najbardziej zaawansowane modele mają nawet 7 faz wtrysku, co przekłada się na ekologię, bo silnik spala paliwo, wydzielając mniej substancji szkodliwych. Niestety są też ciemne strony tej zaawansowanej technologii. Uszkodzenie pompy wtryskowej common rail powoduje dalekosiężne skutki, które powodują:

  • nierówną pracę silnika lub stukanie w jego obrębie;

  • niewłaściwą pracę na najniższej prędkości obrotowej silnika;

  • szarpanie podczas odpalania;

  • głośną pracę wtryskiwacza;

  • gaśnięcie samochodu podczas jazdy;

  • dymienie z rury wydechowej;

  • nadmierne spalanie paliwa.

O dokładnej przyczyny tych problemów właściciel diesla dowie się po przeglądzie w warsztacie. Pełną diagnostykę common rail można wykonać w Zakład mechaniki pojazdowej Borkowscy.

Jak przeprowadzana jest badanie kontrolne wtryskiwacza common rail?

Czynności mające na celu dokładne sprawdzenie pracy silnika diesla są wykonywane za pomocą specjalistycznej aparatury. Diagnostyka układu common rail obejmuje podłączenie go do testera oraz odczyt kodu błędu. Czasem konieczny jest demontaż i wtryskiwacz jest w tej sytuacji diagnozowany na stole probierczym. Testuje się wtedy najważniejsze parametry jak: szczelność, dawkowanie paliwa, ciśnienie, pod jakim jest wtryskiwane oraz wiele innych. Uszkodzoną część w wielu przypadkach można regenerować, ale kluczowe elementy i tak trzeba będzie wymienić na nowe. Najważniejsze w zachowaniu sprawności common rail to dobrej jakości paliwo, bo wtryskiwacza CR są wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia oraz wymiana filtra na czas.

Opracowanie:
Augustów, Jeziorna 35
tel. 605 661 616
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz