Artykuł sponsorowany

Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Tak jak w przypadku choroby, jaka może dotknąć każdego z nas, tak i przy awarii podstawą skutecznego działania jest poprawna diagnostyka. Dlatego im nowszy samochód, tym więcej ma systemów elektronicznych, które dostarczają mnóstwa informacji o stanie pojazdu. Na czym polega komputerowa diagnostyka auta i czego można się dzięki niej dowiedzieć o „zdrowiu” naszego samochodu?

Jak wygląda komputerowa diagnostyka auta?

Diagnostyka samochodowa przy użyciu komputera i programu diagnostycznego wygląda dość prosto, choć oczywiście jest to zaawansowana technologicznie metoda sprawdzania stanu pojazdu. Niemniej z perspektywy obserwatora wygląda to dość prosto. Jak? O to zapytaliśmy specjalistę, który reprezentuje Auto Perfekt Mulak ‒ serwis samochodowy w Lublinie:

Samochody wyposażone są w nośniki pamięci, w których zapisywane są informacje o pracy niektórych układów auta. Im nowszy samochód, tym więcej informacji zbiera jego komputer. Aby przeprowadzić diagnostykę, musimy się do niego podpiąć przy użyciu przewodu z odpowiednim złączem. Każda marka ma swoje. Kabel łączy elektronikę samochodową z komputerem, na którym zainstalowane jest oprogramowanie zdolne odczytać informacje z diagnozowanego auta. Widzimy wtedy jak na dłoni informacje o błędach. Często są one precyzyjne, dzięki czemu możemy oszczędzić sobie wiele brudnej warsztatowej pracy. Docieramy bezpośrednio do miejsca wymagającego naprawy. To znacznie skraca czas oczekiwania na diagnozę.

Jakich informacji dostarcza komputerowa diagnostyka samochodowa?

Naprawa auta staje się znacznie prostsza, gdy wiadomo, co mu dolega. Diagnostyka komputerowa dostarcza wielu informacji dotyczących nie tylko stanu mechanicznego. Jakie dokładniej możliwości daje podłączenie się do pamięci samochodu? Oto niektóre z nich:

  • Sprawdzenie numeru VIN. Dzięki temu można przekonać się, jaka jest wypadkowa historia samochodu, który planujemy kupić.
  • Resetowanie błędów i powiadomień, które powodują zapalanie się kontrolek na desce rozdzielczej. Przykładowo: często się zdarza, ikonka symbolizująca brak płynu chłodniczego po jego uzupełnieniu wciąż świeci. Można ją wyłączyć z poziomu komputera podczas diagnostyki w serwisie.
  • Wykrywanie błędów i precyzowanie źródła usterki. Komputerowa diagnostyka pozwala sprawdzić, co dokładnie dzieje się z samochodem. Kontrolki i powiadomienia na desce rozdzielczej dostarczają bardzo skąpych i ogólnych informacji (np. „sprawdź silnik”). Diagnostyka komputerowa służy temu, aby poznać szczegóły.
  • Kalibracja podzespołów. To czynność, którą trzeba wykonać po wymianie niektórych elementów, których praca zaprogramowana jest w komputerze.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz