Materiał Partnera

Na czym polega diagnostyka płyt sterujących?

Na czym polega diagnostyka płyt sterujących?

Płyty sterujące są odpowiedzialne za sprawne działanie urządzeń – również w tyrystorowych napędach obrabiarkowych. W pewien sposób działają podobnie jak płyty w komputerach – to dzięki nim sprzęt może pracować efektywnie, wydajnie, szybko i bezawaryjnie. Warto więc wiedzieć, że ich diagnostyka pozwala znaleźć i wyeliminować uszkodzenia przeróżnego typu. Na czym ona polega?


Diagnostyka płyt sterujących – co to?

Płyty sterujące są „mózgiem” urządzeń. To dzięki nim sprzęt może sprawnie funkcjonować – zwiększają jego wydajność i efektywność. Ponadto płyty są stosunkowo nieduże, często mają sterowanie do 4 osi, wbudowane zasilacze, jak i wszelkie udogodnienia. Czasami niestety zaczynają szwankować lub ulegają uszkodzeniom. W tym przypadku jest konieczna ich diagnostyka.

Diagnostykę układów automatyki, w tym płyt sterujących, można realizować dzięki rzetelnej obserwacji sygnałów procesowych. Opiera się ona głównie na detekcji, lokalizacji i identyfikacji uszkodzeń. Lokalizacja polega przede wszystkim na określeniu miejsca i czasu uszkodzenia. Diagnostykę płyt sterujących można podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest diagnostyka symptomowa, która określa relację między objawami wystąpienia uszkodzenia a stanem technicznym płyty. Jak wiadomo składa się ona z części, takich jak zasilacz czy sterowniki silników, dlatego wiele z nich może odmawiać posłuszeństwa.

Czasami się okazuje, że uszkodzenie jednego sterownika wiąże się z wymianą całego zespołu. Oczywiście nie jest tak zawsze. Nierzadko wystarczy podmienienie kilku elementów. Naprawa często także polega na lutowaniu ścieżek. Do wykonania badania i napraw stosuje się specjalistyczne urządzenia diagnostyczne i pomiarowe. Warto wiedzieć, że regularna diagnostyka i serwisowanie zapewniają ciągłość procesów przemysłowych.


Gdzie wykonać diagnostykę płyt sterujących?

Samodzielne wykonanie diagnostyki płyt sterujących jest niezwykle trudne i skomplikowane. Jeśli się ma w firmie specjalisty, który zna się na działaniach tego typu – staje się to niemożliwe. Z tego względu warto powierzać taką pracę prawdziwym profesjonalistom, takim jak firma Z. U. H. ELSTER w Bielsku-Białej, która się zajmuje diagnostyką i naprawą płyt sterujących PRO do wyprodukowanych przez APENĘ tyrystorowych napędów obrabiarkowych typu ZSO.

Diagnostyka powinna być przeprowadzana przez rzetelnych fachowców, którzy mają wieloletnie doświadczenie. Warto także poznać opinie na ich temat – w Internecie można znaleźć wiele pomocnych ocen. Dzięki wyborze odpowiedniej ekipy płyta sterująca zostanie poddana rzetelnej i dokładnej diagnostyce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz