Materiał Partnera

Na czym polega diagnostyka komputerowa samochodu i kiedy warto się na nią zdecydować?

Na czym polega diagnostyka komputerowa samochodu i kiedy warto się na nią zdecydować?

Za wszystkie komunikaty, które pojawiają się na desce rozdzielczej auta, odpowiada jeden mechanizm. Jest nim komputer pokładowy, który informuje nas np. o konieczności wymiany oleju w silniku. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie kontroli nad pojazdem. Zdarza się, że samochód ulega awarii. W takiej sytuacji, komputer pokładowy, pomoże zdiagnozować w czym tkwi problem. W tym celu należy jednak odwiedzić dobry warsztat samochodowy.

Komputer pokładowy – co to takiego?

Nie każdy świadomy jest faktu, że w większości samochodów, które poruszają się po polskich drogach znaleźć można komputer pokładowy. Nie jest to jednak urządzenie, które jako pierwsze przychodzi nam na myśl. Komputer pokładowy odpowiada za sprawowanie kontroli nad całym autem i na bieżąco informuje kierowcę o tym, co dzieje się z samochodem. Gdy w pojeździe dojdzie do jakiejś usterki bądź nieprawidłowości – np. nie zostaną zamknięte drzwi – na desce rozdzielczej zapali się odpowiednia kontrolka, która wymusza na nas podjęcie określonych działań. Możliwe jest również otrzymywanie informacji zwrotnych z systemu, w czym specjalizuje się właśnie diagnostyka komputerowa.

Diagnostyka komputerowa- zalety

Jak informuje specjalista z warsztatu samochodowego Euro Auto – za pomocą diagnostyki komputerowej możliwe jest zlokalizowanie niemal każdej usterki w pojeździe. Badanie warto przeprowadzić zawsze wtedy, gdy kupujemy auto używane. Wystarczy udać się do wybranego mechanika, który z pomocą komputera, oceni stan techniczny samochodu i sprawdzi, czy wymaga on naprawy ewentualnych usterek. Ogromną zaletą diagnostyki komputerowej jest fakt, że przeprowadzenie badania nie wiąże się z żadną ingerencją w konstrukcję auta. Specjalistyczny sprzęt, zaraz po podłączeniu, jest w stanie zdiagnozować wszystkie podzespoły w samochodzie. Badanie to jest coraz bardziej cenione, gdyż znacząco usprawnia i ułatwia pracę mechanikom. Dla właściciela pojazdu wiąże się to z kolei z krótszym czasem oczekiwania na naprawę.

Kiedy koniecznie należy przeprowadzić badanie?

Zapalenie się na desce rozdzielczej kontrolek ostrzegawczych, powinno być dla kierowcy sygnałem do przeprowadzenia diagnostyki komputerowej auta. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala zredukować koszty związane z naprawą samochodu. Badanie warto wykonać także wtedy, gdy występuje problem ze zwiększonym zużyciem paliwa bądź utratą mocy silnika.

Średni koszt usługi związanej z podpięciem auta pod komputer diagnostyczny, wygenerowania raportu o błędach oraz ich usunięcia, wynosi 90-130 złotych. Pamiętajmy, by wybierać uczciwe i rzetelne warsztaty samochodowe, których pracownicy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i dobrym rozeznaniem w branży motoryzacyjnej.

Opracowanie:
Rzeszów, Trembeckiego 3
tel. 884 300 997
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz