Materiał Partnera

Na czym polega czyszczenie wykładziny dywanowej?

Na czym polega czyszczenie wykładziny dywanowej?

Aby przedłużyć okres użytkowania wykładziny dywanowej, a także zachować jej wszystkie pierwotne właściwości, należy o nią dbać regularnie. Zawczasu warto jednak mieć świadomość, jakie środki należy zastosować, żeby jej nie zniszczyć.

Jak prawidłowo dbać o wykładzinę dywanową?

Kilka podstawowych zasad sprawi, że wykładzina dywanowa posłuży przez wiele lat jej użytkowania. Oczywistością jest fakt, że nie należy dopuszczać do jej nadmiernego zabrudzenia i poplamienia. Ostrożność w zachowaniu czystości zaoszczędzi późniejszych czynności, które będą miały na celu odświeżenie zanieczyszczonej wykładziny – przypomina ekspert z firmy Rafmar, która jest wykonawcą usług remontowych związanych z podłogą, m.in. montażem wykładzin dywanowych.

Wśród nich znajduje się odkurzanie, które jednak warto wykonywać regularnie, np. raz na tydzień. Jeżeli dojdzie do poważniejszego zabrudzenia, można zastosować metodę czyszczenia na mokro – poprzez pranie podciśnieniowe, które mają w swoich usługach różne firmy specjalistyczne. W warunkach domowych należy używać sprawdzonych i pewnych środków do czyszczenia oraz pielęgnacji i pamiętać, aby ślady, a także plamy po rozlanych płynach usuwać natychmiast.

W jaki sposób usuwać plamy z wykładzin dywanowych?

W pomieszczeniu mogą zdarzyć się różne sytuacje, które spowodują, że na wykładzinie dywanowej pojawi się tłusta plama, np. po oleju, maśle lub nawet po paście do butów. Można ją zmyć stosując rozpuszczalnik do usuwania plam lub wykorzystać proszek do prania, szampon do dywanów, zmywacz do paznokci, a także roztwór alkoholu. Aby pozbyć się niechcianej plamy po musztardzie, śmietanie, jajku, majonezie czy czekoladzie należy zastosować ciepłą lub zimną wodę, ewentualnie bibułę absorpcyjną i gorące żelazko. Plama z soków, napojów lub po owocach powinna zniknąć po zastosowaniu roztworu amoniaku, a po sadzy – proszku absorpcyjnego.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz