Artykuł sponsorowany

Na czym polega cyklinowanie podłóg?

Na czym polega cyklinowanie podłóg?

Nie ma raczej nic dziwnego w tym, że podłogi z drewna były i nadal są bardzo popularne. Ponadczasowe i uniwersalne, niezależnie od aranżacji czynią wnętrze bardziej przytulnym i ciepłym, a także nadają mu elegancki charakter. Wymagają jednak co jakiś czas solidnej renowacji. Podstawowym zabiegiem, jakiemu warto je poddać jest cyklinowanie. Dowiedz się, na czym polega i jak przebiega ten proces.

Czym jest cyklinowanie i dlaczego warto je wykonać?

Drewno jako materiał, z którego wykonane są podłogi, oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, posiada kilka innych, istotnych zalet. Jedną z nich jest długowieczność, oczywiście pod warunkiem cyklicznego odnawiania i odpowiedniej pielęgnacji powierzchni. Aby drewniane podłogi zachowały swoje piękno i niepowtarzalny charakter, powinny być poddawane co jakiś czas zabiegom renowacyjnym. Podstawowym działaniem w procesie odnawiania parkietów jest cyklinowanie. Polega ono na ścieraniu wierzchnich warstw lakierowej powłoki oraz wygładzaniu i wyrównywaniu powierzchni przy użyciu specjalnych maszyn szlifujących – cykliniarek. Dzięki temu na nowo zostaje odsłonięta naturalna, świeża faktura drewna.

Cyklinowanie pozwala też na usunięcie powstałych plam, przebarwień, rys, zabrudzeń, drobnych ubytków i wgłębień czy nierówności. Tak odnowione drewniane podłogi mogą być ponownie pokryte lakierem i konserwowane. Warto zdecydować się na przeprowadzenie tego zabiegu raz na kilka lat nie tylko po to, by poprawić wygląd podłóg, ale też w celu przedłużenia ich żywotności. Zakup cykliniarki to ogromny wydatek, dlatego rozsądniej jest skorzystać z usług fachowców z firmy zajmującej się renowacją drewnianych podłóg. Profesjonalne cyklinowanie wprawdzie również kosztuje, jednak i tak jest znacznie tańsze niż położenie nowego parkietu.

Cyklinowaniu nie poddaje się wyłącznie już używanych podłóg. Można je przeprowadzić także na świeżo kładzionym parkiecie po to, by wyrównać jego powierzchnię.

Przebieg cyklinowania

Jak przebiega cyklinowanie? Pierwszym i kluczowym etapem zabiegu jest szlifowanie, czyli usunięcie starej powłoki lakierowej i zewnętrznych uszkodzeń za pomocą cykliniarki. To urządzenie jest wyposażone w specjalne wałki, na które zakłada się pasy bezkońcowe z papieru ściernego stykające się z powierzchnią podłogi. Obroty wałków sprawiają, że ścierniwo papieru zdziera kolejne cienkie warstwy drewna.

Do cyklinowania należy używać papieru ściernego o zróżnicowanej gradacji. Aby uzyskać lepszy efekt zabiegu, po usunięciu wierzchniej, najbardziej zniszczonej warstwy parkietu najgrubszym papierem ściernym sukcesywnie powinno się zakładać pasy o drobniejszych ziarnach. 

Na ogół zabieg cyklinowania powtarza się kilkakrotnie, 3 do 5 razy. Im bardziej podłoga jest wyeksploatowana, tym większa liczba powtórzeń. Drobniejsze parkiety przemysłowe trzeba szlifować nawet 6 razy. Wartość gradacji papieru zależy w dużej mierze od rodzaju drewna. Przyjmuje się najczęściej, że twardsze gatunki drewna, takie, jak dąb czy jesion powinno się cyklinować papierem ściernym o gradacji kolejno 36,40, 60, 80 i 100. W przypadku bardziej miękkich gatunków – sosny, modrzewia czy świerku zalecane są z kolei wartości 36, 40, 60, 80 i 120. Krawędzie parkietu i trudno dostępne miejsca trzeba natomiast szlifować specjalną cykliniarką krawędziową – wyjaśnia przedstawiciel firmy Kurdziel z Krakowa, oferującej parkiety z drewna i usługi renowacji drewnianych podłóg.

Po kilkakrotnym cyklinowaniu należy dokładnie odkurzyć powierzchnię. Ewentualne szczeliny i drobne ubytki powstałe w parkiecie wypełnia się preparatem zawierającym żywicę za pomocą specjalnej szpachlówki. Po szpachlowaniu przychodzi czas na jeszcze jedno szlifowanie podłogi i kolejne odkurzanie. Następnie trzeba przygotować powierzchnię do lakierowania. W tym celu stosuje się odpowiedni podkład, który poprawia przyczepność. Zazwyczaj nakłada się na tak przygotowaną podłogę 2 lub 3 warstwy lakieru. Po jego wyschnięciu drewno jest już wyposażone w stosowną powłokę ochronną.

Zamiast lakierowania możesz poddać podłogę olejowaniu. Taki zabieg wymaga jednak nieco innego doboru papieru ściernego w czasie cyklinowania. Można go wykonać ręcznie lub przy użyciu specjalnej maszyny, która podgrzewa olej zabezpieczający podłogę tak, by mógł on łatwiej wniknąć w strukturę drewna i chronić je przed pleśnią czy wilgocią. Jeśli decydujesz się ręczne olejowanie, konieczne jest dodatkowe, kilkakrotnie powtarzane polerowanie podłogi.

Wiesz już, na czym polega i jak przebiega cyklinowanie podłóg. Jeśli chcesz skorzystać z tej usługi, upewnij się, że Twój parkiet ma odpowiednią grubość, czyli przynajmniej 7-10 mm. Każde cyklinowanie sprawia bowiem, że zmniejsza się ona o ok 1 mm. Zbyt cienka podłoga może stać się jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz