Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie wody?

Na czym polega badanie wody?

Woda to życie. Czysta i dobra woda to samo zdrowie. By mieć pewność, że nie znajdują się w niej żadne szkodliwe substancje oraz związki chorobotwórcze należy poddawać ją badaniom laboratoryjnym. W zależności od ich wyników czasem potrzebny jest proces uzdatniania wody. Badania są przeprowadzane w laboratoriach, takich jak Laboratorium Aqua-Cristal, gdzie wykonuje się szereg niezbędnych badań i analiz.

Co jest ważne podczas oceny jakości wody?

Podczas oceny jakości wody pod uwagę bierze się kilka bardzo istotnych wskaźników. Są to wskaźniki organoleptyczne, fizyczne (barwa, temperatura, zapach, mętność, przejrzystość, twardość, przewodzenie elektryczne oraz odczyn), biologiczne (obecność bakterii chorobotwórczych, grzybów i glonów0 oraz czynniki chemiczne (utlenialność, chemiczne zapotrzebowanie na tlen, zawartość substancji chemicznych). Ocena jakości wody jest wykonywana zgodnie z obowiązującym aktualnie rozporządzeniem, które dotyczy jakości wody pitnej. Dokument dokładnie określa wymagania jakie powinna spełniać woda przeznaczona do spożycia dla ludzi.

Badania fizykochemiczne wody

W badaniach fizykochemicznych wody stosuje się wiele różnych metod. Jednak najczęściej wykorzystywane są te, które w prosty lecz bardzo precyzyjny sposób określają jakość wody. Metoda fotometryczna polega na ocenie stężenia określonych substancjo w roztworze na podstawie różnicy barwy próbki. Badanie jest wykonywane przy pomocy spektrofotometru, w którym można przebadać od kilku do kilkunastu różnych substancji. By uniknąć błędów do badań wykorzystuje się 3 próbki wody i do każdej dodaje się inny odczynnik. Drugą najczęściej wybieraną formą badania wody jest metoda kalorymetryczna. Wykonuje się ją w momencie, gdy próbka zmieni barwę. Do każdej próbki dodaje się tritrant, roztwór odpowiedzialny za wykrywanie jednej substancji i jej dokładnego stężenia. W warunkach domowych metoda ta jest wykorzystywana w kropelkowych testerach twardości wody. Badania fizykochemiczne wykorzystują także inne metody pomiarów jakości wody, takie jak przewodność wody, mętność wody, barwę wody oraz odczyn pH wody.

Analiza mikrobiologiczna

Badania mikrobiologiczne są bardzo skomplikowane i wymagają specjalnych warunków laboratoryjnych, dlatego nie są przeprowadzane w każdej placówce. Do analizy wykorzystuje się niewielkie ilości wody, jednak oddając wodę do badania należy przygotować całą butelkę o pojemności 1,5 litra. Jest to spowodowane tym, że w analizie wody wykorzystuje się kilka metod, a czasami badanie trzeba powtórzyć. Wszędzie potrzebna jest próbka wody, stąd właśnie zaleca się dostarczenie takiej ilości. By zapewnić pełną higienę do badania mikrobiologicznego wody należy stosować specjalnie przygotowane do tego celu butelki, które są dostępne w sanepidzie. W tego typu badaniach najczęściej stosowana jest metoda, polegająca na umieszczeniu próbki wody na szalce Petriego, do której dodaje się odpowiednie odczynniki.  Taki preparat jest przechowywany przez określony czas w odpowiednich warunkach, tak by bakterie mogły się rozmnożyć. Potem próbki są badane pod mikroskopem w celu precyzyjnego określenia jakie organizmy znajdują się w wodzie.

Gdzie można wykonać badanie wody?

Analizę wody wykonują laboratoria znajdujące się w terenowych oddziałach stacji sanitarno-epidemiologicznej, jak też te działające przy niektórych uczelniach wyższych. Badanie można zlecić również prywatnym laboratoriom, takim jak Aqua-Cristal. Możesz tam wykonać wymienione wyżej badania. Doświadczeni specjaliści wykonają też analizę radiologiczną wody. Poza wodą pitną zajmują się badaniem wody w basenach oraz na kąpieliskach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz