Artykuł sponsorowany

Na czym polega badania pola widzenia?

Na czym polega badania pola widzenia?

Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem ludzkim, dzięki któremu pozyskujemy najwięcej informacji z otoczenia. Aby jak najdłużej był w dobrej kondycji, zaleca się wykonywania regularnych badań wzroku, które pomogą określić jego stan. Okuliści wykonują wiele rozmaitych badań lekarskich, a jednym z nich jest badanie pola widzenia. Czym jest perymetria i jak się ją przeprowadza?

Czym są spowodowane zaburzenia pola widzenia?

Badanie pola widzenia, czyli perymetria ma na celu wykrycie oraz monitorowanie ubytków widzenia lub inaczej mówiąc części oglądanego obrazu. Obecnie specjaliści m.in. z NZOZ Poradnia Kardiologiczna i Okulistyczna Duomed z Legnicy w województwie dolnośląskim, najczęściej wykorzystują w tym celu perymetry, czyli zautomatyzowane aparaty, które wyposażone są w komputer lub do niego podłączone. Ubytki widzenia mogą pojawiać się centralnie, czyli w środkowej części obrazu lub też na obwodzie, przy jednoczesnym niezmienionym widzeniu centralnym. Zaburzenia w polu widzenia mogą być przejściowe lub mieć stały charakter. Przejściowe ubytki mogą pojawić się np. podczas migreny, a ze stałymi mamy do czynienia w przypadku m.in. jaskry. Jako najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia zaliczane są:

  • jaska,
  • wszelkiego rodzaju zmiany neurologiczne, rozwojowe czy naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego,
  • zator i zakrzep naczyń siatkówki,
  • zmiany w siatkówce,
  • zmiany będące efektem leczenia schorzeń siatkówki,
  • schorzenia metaboliczne,
  • migrena.

Jak przebiega badanie pola widzenia?

Badanie pola widzenia przeprowadza się u osób, u których podejrzewa się choroby siatkówki oka lub nerwy wzrokowego. Perymetria wykonywana jest na siedząco, oddzielnie dla każdego oka. Pacjent opiera twarz o podparcie urządzenia, a następnie kieruje wzrok w czaszę polomierza. Podczas przeprowadzania badania, zadaniem pacjenta jest nieustanne patrzenie się w punkt, który ustawiony jest w centrum czaszy. W pozostałych miejscach obserwowanego pola ukazuje się jasny znaczek o określonej średnicy i stopniu natężenia światła. Znaczek ten porusza się wzdłuż południkiem, a pacjent musi zasygnalizować, kiedy przygasa lub zanika. Perymetria komputerowa daje dokładne wyniki w formie standardowej oraz w postaci trójwymiarowej grafiki lub animacji.

Całe badanie trwa kilkanaście minut i nie jest ani bolesne, ani inwazyjne, dlatego nie wymaga specjalistycznego przygotowywania się do niego. Na takie badanie powinny udać się osoby, które mają problemy z zobaczeniem czegoś w momencie, gdy patrzą przed siebie lub nie zauważają rzeczy znajdujących się w ich polu widzenia. Badanie to powinno być poprzedzone sprawdzeniem ostrości wzroku. Osoby będące dalekowidzami muszą założyć okulary, aby lepiej widzieć punkty podczas badania. Z racji tego, że od pacjenta wymaga się współpracy z lekarzem, często nie wykonuje się tego badania u osób, które mają kłopoty ze skupieniem uwagi lub u dzieci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz